Czym się różni smoking od garnituru? Kiedy i jak go nosić?
Smoking to męski elegancki strój wieczorowy, który doskonale podkreśla rangę okazji. W artykule odpowiemy na pytanie, czym różni się smoking od garnituru i przy jakiej okazji ubrać jeden lub drugi. Podpowiemy Ci również, na co zwrócić uwagę podczas wyboru smokingu. Zapraszamy do lektury!
Początki smokingu
Początki smokingu sięgają lat 60. XIX wieku. Wiążą się z osobą księcia Walii, który to jako pierwszy zamówił u krawca Henrego Poole’a z Saville Row marynarkę bez tzw. ogona. Warto podkreślić, że w tych czasach modne były wyłącznie fraki – marynarki krótkie z przodu i długie z tyłu. Książę Walii prawdopodobnie zamówił smoking z uwagi na większą wygodę, której frak nie zapewniał.
Przez kolejne lata smoking przechodził rozmaite metamorfozy. Zmieniała się moda na kolory i rodzaje wykończenia. Dziś najpopularniejsze kolory smokingów to czarny i bordowy. Do łask wraca także ciemnogranatowy i zielony smoking.
Smoking – czym się różni od garnituru?
Aby określić, czym różni się smoking od garnituru, najlepiej scharakteryzować te stroje. Zarówno smoking, jak i garnitur wybiera się na eleganckie, przyjęcia, gale i wyjścia do teatru. Jeśli czeka Cię bardzo formalne wyjście, postaw na smoking. W przypadku mniej oficjalnych okazji wybierz garnitur.
Jak wygląda smoking?
Zarezerwowany na specjalne okazje smoking to jedno- lub dwurzędowa marynarka, bez rozcięcia z tyłu. Charakteryzuje się klapami szalowymi lub ostrymi. Powinny być one pokryte satyną lub jedwabiem, co sprawia, że elegancko prezentują się w sztucznym świetle. Mowa tu o dwuczęściowym garniturze składającym się również z eleganckich spodni wykonanych z tego samego materiału co marynarka.
Klasyczny smoking, który pojawił się w modzie już w połowie XVII wieku, uważany był za symbol stroju wieczorowego i tak jest do dziś. Strój ten jest kwintesencją dobrego smaku i klasy. Z tego względu smoking chętnie wybierany jest przez mężczyzn, którzy uwielbiają modę i profesjonalny wygląd.
Jak wygląda garnitur?
Garnitury dwuczęściowe to modele bez kamizelki, natomiast trzyczęściowe są z kamizelką. Możesz zdecydować się na luźniejszy krój regular zapewniający swobodę ruchu, ale także fason slim dla Panów o szczupłej sylwetce, który podkreśla jej zalety. Garnitur nosi się z krawatem lub muchą, a do smokingu pasuje jedynie mucha z jedwabnej satyny. Obowiązkowe są także eleganckie, skórzane buty i pasek w tym samym kolorze co obuwie.
Jak nosić smoking?
Zdecydowałeś się na smoking? Nie wiesz, jak nosić ten ubiór? Wbrew pozorom nie musi być strojem o najwyższym stopniu formalności, ponieważ wyróżniamy jeszcze fraki i surduty. Pamiętaj jednak, że strój ten nosi się wyłącznie wieczorem, po godzinie 18. Smoking wymaga zastosowania specjalnych dodatków. Dobrym pomysłem będą wysokiej jakości szelki z zapięciami na guziki, spinki do mankietów i krawatów oraz poszetka do garnituru.
Pamiętaj, że spodnie do smokingu nie powinny mieć szlufek. Możesz zdecydować się również na pas smokingowy. Doskonale sprawdzi się w przypadku stylizacji do filharmonii, na wesele lub bal sylwestrowy. Miłośnicy klasycznych stylizacji z pewnością zdecydują się na czarny smoking. Doskonale zaprezentuje się on w zestawieniu ze skórzanymi butami, na przykład lakierowanymi i klasyczną muchą.
Jaka koszula do smokingu?
Do smokingu najlepiej pasują śnieżnobiałe koszule. Klasyczne stylizacje ze smokingiem w roli głównej powinny bowiem wzbudzać uwagę, przykuwać spojrzenia i robić piorunujące wrażenie. Masz do wyboru kilka rodzajów koszul. Możesz wybrać formalny fason, który doskonale współgra również z garniturem ślubnym. Koszule w tej odsłonie mają guziki ukryte pod plisą. Drugim rozwiązaniem jest koszula przeznaczona wyłącznie do smokingu zapinana na specjalne guziki zwane jubilerskimi.
Masz także do wyboru modele z pionowymi plisami zdobiącymi przód koszuli. Jeśli nie chcesz popełnić modowego faux-pas, do smokingu nie zakładaj koszuli z kieszeniami z przodu. Element ten doskonale współgra wyłącznie ze stylizacjami casualowymi i biznesowymi.
Kiedy nosić smoking? Najważniejsze informacje
Dziś smoking zarezerwowany jest na specjalne okazje. Powinieneś założyć go, gdy na zaproszeniu widnieje adnotacja „black tie” lub „full evening dress”. Smoking będzie idealnym rozwiązaniem stylizacyjnym na wieczorny bankiet i na wszystkie wyjścia rozpoczynające się po godzinie 18. Wybierając smoking, zwróć uwagę na materiał wykonania. W przypadku tego stroju sprawdzają się wyłącznie wysokogatunkowe tkaniny.
Podsumowanie artykułu
Smoking to elegancki strój męski, który idealnie sprawdzi się w przypadku wszelkich okazji rozpoczynających się po godzinie 18.00. Smoking możesz założyć na wesele, ślub, do teatru i na galę.
Smoking noś do śnieżnobiałej koszuli. Możesz zestawić go z równie eleganckimi dodatkami, takimi jak szelki czy mucha. Do smokingu nie nosi się krawatu. Ten sprawdzi się do garnituru.
Smoking składa się z dwóch lub trzech części. Jest strojem składającym się z czarnej lub ciemnogranatowej marynarki i spodni. W przypadku trzyczęściowego smokingu masz jeszcze do wyboru elegancką kamizelkę.