Czerwone szelki - nie tylko dla maklerów!

Szelki stanowią nie tylko uzupełnienie kreacji, ale mogą także zainspirować stylistów, nadając ich stylizacji zupełnie nowy wydźwięk.

Akcesoria męskie mają tak samo duże znaczenie, jak w przypadku damskich stylizacji i tak samo, jak przy kobiecych ubraniach mogą one zmienić charakter całej kreacji. Jednym z dodatków, które niegdyś były niezwykle popularne, a teraz powracają do łask stylistów są szelki. Pierwotnie pełniły one wyłącznie funkcję podtrzymywania spodni w odpowiednim położeniu i na odpowiedniej wysokości, jednakże producenci podeszli do ich powrotu niezwykle kreatywnie i teraz szelki męskie w ofercie Giacomo Conti stanowią nie tylko uzupełnienie kreacji, ale mogą także zainspirować stylistów, niejednokrotnie nadając stylizacji zupełnie nowy wydźwięk.

Szelki do spodni i ich geneza

Pierwsze szelki pojawiły się już w XVIII wieku i na przestrzeni tych wszystkich lat pełniły dokładnie tę samą funkcję – utrzymywały spodnie w odpowiednim miejscu. Używali ich zarówno dorośli, jak i dzieci. Osobą, która unowocześniła tę część garderoby był Albert Thurston, a jego projekty były noszone aż do początku XIX w. Ciekawostką dotyczącą szelek jest fakt, że Samuel Clemens (bardziej znany jako Mark Twain) opatentował metodę regulowania i odpinania ramiączka w odzieży, stając się tym samym jednym z pierwszych osób, które otrzymały patent na ten rodzaj dodatków w USA.
Szelki jednak straciły swoją popularność podczas I Wojny Światowej na rzecz pasków wkładanych do szluwek spodni i choć do tej pory paski wygrywają pod względem popularności, to w Wielkiej Brytanii szelki wciąż są chętniej wybierane do uzupełnienia kreacji garniturowej.

Jak nosić szelki męskie?

To zależy od tego, na jakie wydarzenie się wybierasz. Jeśli spotykasz się ze znajomymi i na tę okazję komponujesz casualową stylizację, możesz zaszaleć, mieszając kolory i wzory. Do granatowych chinosów i białej koszuli dopasuj wytrzymałe szelki w kolorze bordowym, a kreację uzupełnij sneakersami. Przełamanie zasad i konwenansów jest jednak możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy podczas eventu obowiązuje styl nieformalny. W innym przypadku całą kreację, a w tym także dodatki należy skrupulatnie dopasować do okazji. Na przykład, gdy na zaproszeniu widnieje napis „white tie” lub „black tie”, a swój strój chcesz uzupełnić szelkami – wówczas wybieraj te w kolorze białym.

W jakich stylizacjach sprawdzą się szelki?

Męskie szelki do spodni można nosić na wiele sposobów, jednakże w zawsze powinny kontrastować z kolorem koszuli, czy bluzki w celu wyróżnienia się w całej stylizacji. Jeśli impreza, na którą się wybierasz nie ma zdefiniowanego dress codu, to do białej koszuli i czarnego garnituru najbezpieczniej będzie dobrać czarne szelki. Dla panów, którzy są wielbicielami nietuzinkowych rozwiązań polecamy szelki w kolorze czerwonym lub z ciekawym, kontrastującym wzorem. W przypadku luźnych stylizacji mamy szersze pole do popisu - zarówno jeśli chodzi o barwy, printy, jak i materiały z jakich są wykonane. Szelki męskie można założyć zarówno do koszuli jak zwykłego T-shirtu, w każdym przypadku będą wyglądały perfekcyjnie i nadadzą interesującego wydźwięku Twojej stylizacji.

Jakie są zalety szelek?

Niezaprzeczalnie szelki dodają uroku kreacji, ale są także bardziej komfortowe niż pasek, ponieważ nie uciskają brzucha, a bez trudu spełniają dokładnie tę samą funkcję – utrzymują spodnie w odpowiednim miejscu, na odpowiedniej wysokości. Szelki można nosić do luźniejszych spodni, co dla codziennej aktywności ma niemałe znaczenie. Jednak czasy, dla których noszono szelki tylko i wyłącznie dla wygody już dawno minęły – stały się one bowiem symbolem dobrego gustu, kreatywności oraz elementem stylizacji, który wyróżni Cię z tłumu