Co wybrać zamiast garnituru na wesele?

Garnitur to strój na wesele dosyć uniwersalny. Nadszedł czas na ubranie na czegoś innego. Sprawdź, co możesz ubrać jako weselną alternatywę dla mężczyzn.

smoking na wesele

Garnitur większości z nas kojarzy się z synonimem męskości, elegancji oraz klasy. To formalny ubiór męski, który towarzyszy panom podczas wielu okazji takich jak, chociażby wyjazdy oraz spotkania biznesowe, praca, wesela, śluby oraz wszelkie imprezy okolicznościowe. Czasem panowie zadają sobie pytania typu: “
czy na wesele koniecznie w garniturze”, czy jednak można ubrać się inaczej?

Czy na wesele koniecznie trzeba ubrać się w garnitur?

Jeżeli zadajemy sobie tego typu pytania oraz szukamy inspiracji na to co ubrać “zamiast garnituru na wesele”? Warto rozważyć kilka dostępnych oraz godnych uwagi alternatyw. 

Wszystko zależy przede wszystkim od tego czy na weselu zamierzamy wystąpić jako Pan Młody, Starszy Drużba, czy może zwykły gość?

Garnitur to strój na wesele dla mężczyzny dosyć uniwersalny, dlatego dla Pana Młodego warto rozważyć kilka bardziej wyszukanych opcji. Poniżej przedstawiono kilka najciekawszych propozycji:

 • Smoking - to formalny i bardzo elegancki ubiór wieczorowy męski, dlatego idealnie sprawdzi się dla Pana Młodego występującego na ceremonii porą wieczorową. Smoking ślubny zrobi nie tylko ogromne wrażenie na pannie młodej - ale także i wszystkich biorących udział w ceremonii gościach weselnych.
  Dylemat smoking a garnitur bardzo często towarzyszy przyszłemu Panu Młodemu. Na smoking warto zdecydować się kiedy garnitur wydaje nam się zbyt banalnym rozwiązaniem. Pod uwagę jednak należy wziąć fakt, iż uniwersalny i klasyczny garnitur moglibyśmy wykorzystać do pracy, lub na biznesowe spotkania, natomiast smoking oraz odpowiednio do niego dobrana koszula smokingowa najprawdopodobniej posłużą nam tylko na wielkie wyjścia.
 • Frak - to najbardziej wykwintny oraz wytworny strój męski, który jest synonimem elegancji i luksusu. Na taki ubiór początkowo mogli sobie pozwolić tylko i wyłącznie przedstawiciele najwyższych sfer na angielskich salonach. Dzisiaj ubiór ten idealnie nadaje się na kreację ślubną dla Pana Młodego oraz bardzo elegancki bal.
  Klasyczny frak męski posiada o wiele dłuższy tył, aniżeli tradycyjny garnitur, wykonany jest z eleganckiego czarnego sukna ozdobionego z przodu atłasem. Występuje w zestawie ze specjalną, mocno usztywnioną koszulą, białą kamizelką i rękawiczkami oraz czarnymi butami - lakierkami. 
 • Surdut - to również bardzo elegancki rodzaj stroju, zapoczątkowany w XIX wiecznej Anglii. Co prawda jest on mniej formalny od fraka, jednak nadaje się wyłącznie na bardzo oficjalne okazje takie jak na przykład ślub - dzienną porą. Od fraka odróżnia go bardziej zaokrąglony tył. Surdut męski warto ubrać na ślub utrzymany w bardzo eleganckiej tonacji - ubiór ten, choć niezwykle wykwinty, szykowny, pełen klasy i elegancji najprawdopodobniej posłuży nam tylko raz.
Kamizelka PAOLO KAGS000318

Czytaj także: Męska kamizelka i jej sekrety

Czy smoking, frak lub surdut liczą się jako garnitur?

Oczywiście stylizacje męskie na wesele z tych oficjalnych i eleganckich strojów męskich różni się od siebie krojem oraz przeznaczeniem. Zdecydowanie garnitur to najbardziej klasyczna oraz uniwersalna opcja na wesele - idealna zarówno dla Pana Młodego, starszego drużby jak i zwykłego gościa. Jeżeli jednak tego dnia pragniemy o wiele bardziej wyróżnić się na tle pozostałych biorących udział w przyjęciu weselnym panów - warto jest rozważyć ubiór smokingu, fraka bądź surduta. Wszakże ślub to nie tylko najpiękniejszy i wyjątkowy dzień w życiu każdej Panny Młodej - ale także i Pana Młodego.

Kamizelka PAOLO KAGS000317

Wesele w stylu casual

Styl casual, czyli na luzie, wygodny oraz mniej formalny zyskuje coraz bardziej na popularności. Chociaż widujemy go od jakiegoś czasu wśród weselnych gości, ostatnimi czasy bywa on także praktykowany przez parę młodą. Czy zatem można wybrać się na wesele bez garnituru?

Zwykle para młoda chcąca zaprezentować się podczas swojego wesela “na luzie” rezygnuje najczęściej:

 • z falbaniastej, bądź rozkloszowanej sukni w stylu księżniczki na rzecz prostej, niekoniecznie białej sukienki lub damskiego kombinezonu,
 • z bardzo eleganckiego garnituru, smokingu, bądź fraka oraz eleganckich spodni męskich, markowej koszuli i wyjściowych butów, na rzecz luźnej koszuli i trampek. 
Koszula SIMONE KDBS001021

W końcu na alternatywne wesele decyduje się coraz więcej młodych par. Pamiętaj jednak o dodatkach, które dopełnią stylizację (nawet tę casualową):

 • krawat lub mucha,
 • pasek do spodni pasujący kolorystycznie do butów,
 • szelki zamiast paska - mogą być ciekawym akcentem kolorystycznym,
 • elegancki lub alternatywny (np. kolorowy) zegarek na rękę.

Jeżeli decydujemy się na wesele w stylu casual, warto o charakterze weselnej zabawy dyskretnie poinformować zaproszonych na przyjęcie gości - na przykład umieszczając taką adnotację w zaproszeniach lub informując podczas rozmowy telefonicznej potwierdzającej przybycie. Nietaktownie bowiem mogłoby zostać odebrane, gdyby goście weselni wystąpili ubrani bardziej elegancko na przyjęciu - aniżeli sama para młoda.