Chłodne dni tuż, tuż. Cała prawda o swetrach - tylko u nas!

Jesień, zima i wczesna wiosna to idealna pora na złożenie grubego i ciepłego swetra. Jaki dbać o sweter męski, aby wyglądać elegancko i modnie na dłużej?

sweter na zimę

Sweter męski to must have każdego sezonu jesienno-zimowego! Ciepłe, praktyczne i wyjątkowo miękkie w dotyku. Takie są modne sweterki męskie od Giacomo Conti, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Jak dbać o sweter, aby ciągle wyglądał jak nowy? Sezon jesienno-zimowy coraz bliżej, a co za tym idzie, jest to idealny czas na podjęcie decyzji dotyczącej zakupu nowego swetra. Obecnie, wybór swetrów jest naprawdę szeroki. Idealnie pasują do spodni formalnych, jak i casualowych stylizacji. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o sweter i czym kierować się, aby pielęgnacja i pranie przebiegało prawidłowo. Z pewnością staranne dbanie o sweter zgodnie z zaleceniami producenta przedłuży ich doskonały wygląd. Jak dbać o swetry z różnych rodzajów tkanin, aby prezentowały się doskonale nawet przez długi czas?

Dlaczego sweter się elektryzuje?

Niestety jest to zjawisko równie powszechne, co irytujące. Elektryzowanie się ubrać to szczególna oznaka ubrań w okresie zimowym. Powietrze w domu i innych pomieszczeniach staje się bardzo suche. Jeśli materiał, z którego wykonany jest sweter, jest sztuczny - elektryzowanie się ubrania jest gwarantowane. Na szczęście jest to problem, który można bardzo szybko rozwiązać. Wystarczy prać swetry w odpowiednim płynie zapobiegającym elektryzowaniu się lub w specjalnych środkach piorących - delikatnym płynie do zmiękczania tkanin lub płukania. Inną metodą jest inwestycja w nawilżacz powietrza, który oprócz zmiękczania ubrać będzie miał także wiele więcej innych zalet. Co ciekawe, również kwiaty pomagają na elektryzujące się ubrania. Storczyk i fikus normalizują poziom suchego powietrza w pomieszczeniu.

Sweter Giacomo Conti. Sweter Giacomo Conti

Dlaczego sweter gryzie?

Tendencję do “gryzienia” mają swetry wykonane z naturalnych surowców, na przykład z wełny. Wełnę pozyskuje się ze zwierząt takich jak owce, alpaki, wielbłądy, kozy i króliki. Im grubsze i sztywniejsze włókna, tym sweter będzie bardziej gryzący. Jeśli jest to kwestia wyjątkowo dokuczliwa, z całą pewnością warto sprawdzić wcześniej rodzaj tkaniny i zdecydować się na sweter z włókien delikatniejszych i cieńszych, które nie będą tak gryzące.

Dlaczego swetry się mechacą?

Niestety swetry wełniane oraz wszystkie te, które wykonane są z miękkich i szczególnie delikatnych tkanin, mają skłonności do naturalnego mechacenia się. Dzieje się to na skutek pocierania, tarcia i ocierania. To właśnie wtedy włoski uwalniają się z materiału i formują w małe, włochate kulki, które niestety nie wyglądają zbyt estetycznie. Wystarczy jednak golarka do ubrań, aby przywrócić swetrom dawną świetność.

Jak prać swetry, żeby były miękkie?

Swetry z delikatnych tworzyw zawsze warto prać ręcznie lub na specjalnych ustawieniach pralki. Oczywiście przy tym nie wolno zapomnieć o dodaniu specjalnego płynu do zmiękczania. To właśnie on odpowiada za świeżość oraz miękkość swetra. W tej chwili na rynku znaleźć można wiele takich produktów dedykowanych konkretnym tkaninom.

Jak wieszać swetry po praniu?

Swetry z naturalnych tkanin z reguły są bardzo ciężkie. W przypadku ich wieszania działa siła grawitacji. Wisząc, mogą w łatwy sposób się rozciągnąć. To dlatego najlepiej jest suszyć je na płasko lub złożone na pół. Może będą schnąć nieco dłużej, ale przynajmniej nie rozciągną się i zachowają swój wcześniejszy wygląd.

Jak prać swetry z kaszmiru?

Swetry wykonane ze 100% kaszmiru można prać jedynie chemicznie i w tej kwestii lepiej nie eksperymentować. Jeśli nie czujemy się na siłach wyczyścić kaszmirowy sweter - warto pranie zlecić profesjonalistom. Swetry z domieszką kaszmiru często można prać ręcznie, używając specjalnego płynu do tego typu tkanin. Zawsze jednak należy sprawdzić dokładny skład ubrań.

Jak suszyć i przechowywać swetry?

Tak jak omawialiśmy wcześniej, swetry najlepiej suszyć na płasko. Dzięki temu nie będą się rozciągać pod swoim ciężarem. To samo tyczy się ich przechowywania. O wiele lepiej jest je po prostu złożyć w kostkę i ułożyć w szafie na półce, niż wieszać na wieszakach. Swetry są zbyt delikatne, a jednocześnie zbyt ciężkie na takie metody. Od wieszaka mogą pojawić się nieestetyczne naciągnięcia materiału w okolicy ramion i rękawów.