Jakie buty do lasu? Wybierz typ obuwia, z którym pokonasz kilometry

Chociaż każda osoba ma swoje indywidualne potrzeby związane z butami, istnieje kilka typowych tematów, które należy wziąć pod uwagę przed kupnem butów do lasu.

Buty do lasu inaczej nazywane butami sportowymi, turystycznymi lub outdoorowymi. Dla wielu osób będą jedynie dodatkiem do obecnej garderoby, lecz na miłośników wycieczek będą numerem jeden na liście najpotrzebniejszych elementów podróżnika. Zobacz nasze buty do lasu w ofercie Giacomo Conti.

Buty do lasu - od czego zacząć poszukiwania?

Wybór odpowiedniej pary butów do lasu może decydować o tym, czy wytrzymamy przejść długie dystanse. Kupując buty do chodzenia po lesie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podczas trekkingu i turystyki pieszej dostępne są różne rodzaje obuwia, takie jak wysokie i niskie botki, buty trailowe, buty ocieplane i wiele innych. Podczas większości jednodniowych wędrówek po gładkim terenie i niektórych wędrówek można używać normalnych butów sportowych. Jeśli poważnie myślisz o wycieczkach po lesie, trekkingu i chcesz jeździć często na wycieczki, dobra para butów trekkingowych będzie różnicą między pęcherzami a komfortem. Podobnie jak dobrej jakości kurtki, para dobrych butów to inwestycja, więc spróbuj wybrać najlepszą parę obuwia, jaką możesz. 

Czytaj także: Modne buty na chłodne dni od Giacomo Conti.

Jakie buty do lasu? Podczas wybierania obuwia, ważne są następujące czynniki:

  • Powinny chronić twoje stopy. Oznacza to brak cięć ani uszkodzeń stóp przez żywioły.
  • Dobre buty do lasu powinny być wygodne. Powinieneś być w stanie z nich korzystać bez powstawania pęcherzy.
  • Powinny być lekkie. Podczas wędrówki będziesz kroczył tysiące razy. Każdy gram zaoszczędzony na podnoszeniu stóp to więcej energii na dalszą wędrówkę.
  • Lepiej mieć za duże niż za małe buty - zbyt duże buty do lasu można zmniejszać i zmniejszać za pomocą wkładek. Jeśli jednak buty są za małe, można je powiększyć tylko dzięki żmudnemu wysiłkowi specjalisty od obuwia!
  • Właściwe skarpety: zawsze przymierz nowe buty ze skarpetami, które będziesz nosić później na trasie.
Buty męskie BUCW000048

Jakie wybrać buty do lasu na jednodniową wycieczkę?

Buty do lasu to buty, które zwykle wyglądają jak zwykłe obuwie sportowe, ale mają dodatkową przyczepność i pewną technologię impregnacji. Nie mają wsparcia kostki, ale są wytrzymałe i zapewniają więcej wsparcia niż np. trampki. Buty do chodzenia po lesie są idealne na jednodniowe wędrówki - dobrze sprawdzają się na dystansach mniejszych niż 7 km i na wysokościach poniżej 800 m n.p.m. Jednocześnie są najlżejsze w kategorii obuwia trekkingowego. To pozwala na zabranie ze sobą dodatkowej pary w przypadku, jeśli ogranicza nas waga. Nie są najlepsze w zatrzymywaniu wody i dlatego są idealne do trekkingu w suchych warunkach. Jeśli wybierasz się na kilkudniowe piesze wycieczki, weź dodatkową parę butów, bo gdy woda dostanie się do stopy, może powodować wiele problemów, od dodatkowych pęcherzy do nawet hipertermii.

Buty męskie BUCN000058

Buty nieprzemakalne do lasu, czyli jakie?

Innym rodzajem obuwia, jest obuwie trekkingowe, które doskonale nadaje się do kilkudniowych wycieczek w gorszych warunkach atmosferycznych. Te buty do lasu są większe niż buty typowo trekkingowe i mają dodatkowe wsparcie kostki. Niektóre sięgają tuż nad kostkę, a inne nieco wyżej.

Dobrym sposobem na identyfikację dobrej klasy obuwia jest to, że mają jeden lub dwa klipsy do sznurówek jako część stabilizatora kostki. Pozwala to dopasować poziom sztywności podparcia do kostki. Te buty są idealne na wielodniowe wędrówki, gdy dzienny dystans wynosi około 8-17 km i kiedy nosisz ciężki plecak.

Czytaj także: Jakie buty ubrać do jeansów? Klasyczne, sportowe, a może półformalne?

Dobrej jakości buty trekkingowe posiadają wodoodporną powłokę, a niektóre buty nieprzemakalne do lasu mają również warstwę Gore-Tex, która zapobiega przedostawaniu się wody do buta. Są również mocniejsze niż buty trekkingowe, dzięki czemu nie skręcisz kostki i nie zranisz się podczas wielodniowej wędrówki. Dodatkowo zapewniają pewną ochronę przed śniegiem, ale ochrona jest bardzo ograniczona. 

Należy jednak mieć świadomość, że buty nieprzemakalne do lasu ze względu na konstrukcję mogą mieć ograniczenia dotyczące suchości buta. Nawet but, który jest z natury wodoodporny, może zmoczyć się, jeśli woda dostanie się do butów od góry. Na przykład, ponieważ strumień lub kałuża są głębsze niż wysokość szybu lub ponieważ woda deszczowa spływa wzdłuż nóg do butów. Podczas ciągłego deszczu lub podczas dłuższych wycieczek po nasiąkniętej deszczem trawie materiał lub kombinacja spodni, skarpet i wyściółki butów może powoli wciągać wilgoć.

Do tego typu butów koniecznie zaopatrz się w wełniane skarpety. Należy również pamiętać, że cięższe skarpetki mogą ciaśniej przylegać do buta i powodować pęcherze spowodowane zbyt dużym tarciem. Jeśli kupujesz buty do lasu na zimę (więcej później), wybierz rozmiar o połowę większy, aby umożliwić grubsze skarpetki.
 

Półbuty BUCN000051

Buty do lasu na lato, czyli trekkingowe i lekkie wydanie

W okresie letnim buty do chodzenia po lesie powinny być lekkie i przewiewne. Dla wielu osób na pewno liczy się również styl i wygoda. Sportowe sandały o trekkingowym charakterze mają taką samą podeszwę jak lekkie buty trekkingowe i są umiarkowanie amortyzowane. Mogą być używane podczas jednodniowych wycieczek pieszych z niewielkim bagażem lub jako druga para butów na letni trekking.

Czytaj także: Sneakersy i ich fenomen.

Jakie buty do lasu? Podsumowanie

Wybierając odpowiednie obuwie do zajęć na świeżym powietrzu, nie spiesz się z ostatecznym wyborem. Dobre buty do lasu to prawdopodobnie najważniejszy element wyposażenia, jakiego będziesz potrzebować podczas wędrówek po lesie i który jest Twoim gwarantem aktywności na świeżym powietrzu. Jak każdy sprzęt dobrej jakości, należy go traktować jako inwestycję. Większość butów może służyć przez długi czas, jeśli dobrze o nie dbasz.

Buty męskie BUZN000135