Butonierka czy brustasza? Czym się różnią i jakie są ich funkcje?

Garniturowa marynarka składa się z kilku elementów, w tym z butonierki i brustaszy. Ze względu na bliskie położenie są one często ze sobą mylone. Czy wiesz, czym różni się butonierka od brustaszy i jaką rolę w męskim garniturze pełni poszetka? Sprawdź najważniejsze informacje i zostań ekspertem w tej dziedzinie!

Co to jest butonierka?

Butonierka to niewielki otwór w klapie marynarki, do którego można włożyć żywe kwiaty. Butonierka w marynarce zlokalizowana jest po lewej stronie, nad brustaszą. Słowo pochodzi od francuskiego boutonnière, co stanowi nawiązanie do pierwotnej funkcji butonierki – dawniej służyła jako zapięcie, od słowa bouton, czyli ‘guzik’. Jest to więc pozostałość po dawnej modzie, kiedy to marynarki zapinano pod szyją. Kwiaty wkłada się do butonierki na szczególne okazje, a taka ozdoba najbardziej kojarzy nam się ze stylizacją pana młodego. Zamiast kwiatów w butonierce może się znaleźć ozdobny pin, który stanowi nieco bardziej stonowaną ozdobę. Należy pamiętać, że kwiatów nie przypina się agrafką do klapy marynarki ani nie wkłada do brustaszy – powinny się one zawsze znaleźć w butonierce!

Jaki kwiat do butonierki?

Butonierka do garnituru wcale nie musi być ozdobiona kwiatem. Jeśli jednak decydujesz się na dodatkowy element, zwróć uwagę na to, by kwiatek był odpowiednio dobrany. Najpopularniejszym wyborem jest goździk – do ciemnego garnituru warto wybrać biały, czerwony lub w kolorze pudrowego różu. Możesz też zdecydować się na różę, orchideę, gardenię lub chaber. Pamiętaj o tym, że eksponujemy wyłącznie pąk, podczas gdy łodyga powinna znajdować się po drugiej stronie klapy marynarki. Klasyczna moda męska zakłada wykorzystanie pojedynczych, niezbyt dużych kwiatów, bez zbędnych dodatków. Kwiat w butonierce powinien też kolorystycznie pasować do poszetki i krawata lub muchy.

Co to jest brustasza?

Brustasza to po prostu kieszonka w marynarce, do której wkładamy poszetkę. Jej nazwa pochodzi z języka niemieckiego, gdzie brust oznacza ‘klatkę piersiową’, a tasche ‘kieszeń’. Brustasza znajduje się po lewej stronie, przy klapie marynarki, w której zlokalizowana jest butonierka. Ze względu na bliskie położenie brustasza i butonierka są ze sobą nagminnie mylone, a zdarza się również, że kwiat zamiast w butonierce ląduje mylnie w brustaszy. W takim razie co włożyć do kieszonki w garniturze? Należy pamiętać, że brustasza pełni funkcję ozdobną i służy wyłącznie do tego, aby umieszczać w niej poszetkę – kieszonka nie powinna więc być wykorzystywana jako miejsce do przechowywania drobiazgów, telefonu, okularów, a tym bardziej kwiatów.

Co to jest poszetka?

Ten element męskiej garderoby jest chyba najłatwiej rozpoznawalny. Poszetka to po prostu ozdobna chusteczka, którą wkładamy do brustaszy. Czym różni się butonierka od poszetki? Są to dwa zupełnie różne elementy – podczas gdy butonierka jest wbudowana w klapę marynarki, poszetka jest dodatkiem, który możemy dowolnie zmieniać. Poszetka w brustaszy sprawia, że stylizacja staje się bardziej elegancka i nabiera charakteru. Popularne są zarówno poszetki jednobarwne, jak i bogato zdobione. Należy zadbać o to, by poszetka wyróżniała się wysoką jakością – najlepsze materiały to jedwab, len i mikrofibra. Jeśli boisz się, że poszczególne elementy nie będą do siebie pasowały, możesz zdecydować się na gotowy zestaw, np. muchę z poszetką w tym samym kolorze. Sztuką jest składanie poszetki, jednak warto się tego nauczyć i nie wybierać złożonych chusteczek na kartoniku – w świecie mody męskiej są one odpowiednikiem krawatów na gumce.

Kiedy się nosi poszetkę?

To nieprawda, że poszetka sprawdza się wyłącznie na oficjalne okazje. Oczywiście ślub, uroczysta kolacja czy spotkanie biznesowe nie mogą się bez niej obyć, jednak równie dobrze możemy włożyć poszetkę do brustaszy podczas kompletowania stylizacji casualowej. Poszetka świetnie prezentuje się zarówno z krawatem i muchą, jak i samodzielnie, dlatego możesz ją wybierać na co dzień, również do bardziej casualowego garnituru – a nawet do marynarki i chinosów!

Butonierka i brustasza – najważniejsze różnice

Butonierka, brustasza i poszetka to terminy, które powinien znać każdy mężczyzna ceniący styl i klasę. Znamy już definicje poszczególnych elementów, które znajdują się po lewej stronie marynarki. Podsumujmy zebrane informacje i skupmy się na najważniejszych różnicach dotyczących butonierki i brustaszy.

  • Gdzie się znajdują? Zarówno butonierka, jak i brustasza znajdują się po lewej stronie marynarki, jednak ta pierwsza umieszczona jest w klapie, a ta druga obok klapy.
  • Co w nich umieszczamy? Do butonierki wkładamy kwiat (np. goździk) lub przypinamy ozdobny pin, natomiast do brustaszy wkładamy poszetkę.
  • Czego nie należy robić? Włożenie kwiatu do brustaszy jest uznawane za modowe faux pas. Nie należy też przypinać kwiatów agrafką do klapy ani eksponować łodyżek. Znacznie lepszym wyborem będzie pojedynczy, niezbyt duży kwiat niż ozdobny stroik. Nie należy również umieszczać w brustaszy gotowej poszetki, która znajduje się na kartoniku – poszetkę zawsze składamy zgodnie z instrukcją. 
  • Jaki kwiat wybrać do butonierki? Kwiatek w butonierce powinien być żywy. Najlepiej sprawdzają się goździki, róże, orchidee, gardenie i chabry. Jeśli chodzi o kolor, warto postawić na kontrast i do ciemnego garnituru wybrać biały, czerwony lub pudroworóżowy kwiat, a do jasnego zielony, granatowy lub czerwony. Należy zadbać o to, by kolor poszetki współgrał z kolorem krawata lub muchy – nie muszą być one jednak identyczne, np. do gładkiego zielonego krawata pasuje zielona poszetka w białe kropki. 
  • Co zamiast kwiatka do butonierki? Jeśli szukasz nieco bardziej casualowej ozdoby butonierki, postaw na pin, czyli przypinkę umieszczaną w butonierce zamiast kwiatka. Taki pin może wyrażać Twoje poglądy lub podkreślać charakter.
  • Co zrobić, jeśli butonierka jest zaszyta? W nowych marynarkach butonierka najczęściej pozostaje zaszyta. Aby z niej korzystać, należy ją rozpruć, lecz lepiej nie robić tego samodzielnie, gdyż można przez przypadek zniszczyć marynarkę. Najlepiej oddać ja do krawca lub skorzystać z bezpłatnej korekty krawieckiej. Na tym etapie warto poprosić o wszycie pod klapą pętelki, która będzie podtrzymywała łodygę.
  • Kiedy się nosi poszetkę? Poszetka to element, który pasuje zarówno do eleganckich, jak i casualowych stylizacji, dlatego możesz ją wykorzystać i na co dzień, i od święta. Warto zaznaczyć, że poszetki wcale nie trzeba zestawiać z muchą czy krawatem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Jak dobrać poszetkę do pozostałych elementów stylizacji?

Poszetkę możesz dobrać zarówno do krawata/muchy, jak i do koszuli  czy marynarki. Jeśli poszetka jest wzorzysta, zadbaj o to, by był to jedyny tak wyrazisty element w całej stylizacji. Poszetkę możesz dopasować, kierując się następującymi elementami:

  • Kolor koszuli – biała poszetka do białej koszuli to wybór prosty, ponadczasowy i elegancki. Jeśli wkładasz wzorzystą koszulę, wybierz jeden z kolorów występujących na deseniu i dopasuj do niego gładką poszetkę.
  • Kolor marynarki – koszula, marynarka i poszetka to zawsze modne zestawienie. Poszetka powinna współgrać z marynarką na zasadzie dopasowania lub kontrastu. Poszetka do marynarki w kratę powinna być bardziej stonowana niż do marynarki bez wzoru.
  • Kolor krawata – dopuszczalne są krawaty i poszetki w tym samym kolorze, jednak decydując się na taką opcję, warto wybrać zestaw gładki, bez żadnych nadruków. Do wzorzystej poszetki sprawdzi się gładki krawat, natomiast do wzorzystego krawata dobieramy gładką poszetkę. Kolor poszetki i krawata dobieramy na zasadzie dopasowania lub kontrastu, dlatego oba elementy wcale nie muszą być w tych samych barwach. Ta pierwsza metoda jest jednak znacznie łatwiejsza, dlatego jeśli nie masz doświadczenia w komponowaniu kontrastowych dodatków, postaw na zasadę dopasowania.

Szukasz garnituru, marynarki lub poszetki? W ofercie Giacomo Conti znajdziesz najmodniejsze marynarki z butonierkami i brustaszami. Oferujemy również modne akcesoria, takie jak piny do marynarki, poszetki, krawaty, muchy i koszule.