Ascoty w modzie męskiej, czyli alternatywa dla krawata i muchy

Czy istnieje alternatywa dla klasycznego krawata lub muchy? Zdecydowanie! Jest to Ascot, zwany również fularem. Sprawdź, jak powinno się go nosić!

ascot męski elegancki

Poszukujesz alternatywy dla klasycznego krawata lub ekstrawaganckiej muchy? Z pomocą przychodzą ascoty, fulary męskie. Jest to szykowny dodatek uzupełniający elegancki outfit. Ascot jest angielską miejscowością znaną ze słynnego toru wyścigów konnych. Już od 1711 roku, aby oglądać coroczne zawody, zjeżdża się tam śmietanka towarzyska Londynu i całej Anglii. Jednak wyścigi w Ascot słyną nie tylko z przepięknych koni i sportowych emocji, ale również z eleganckich kreacji gości.

Ascot zamiast krawata? To możliwe!

To właśnie na jednych z wyścigów konnych, pojawił się mężczyzna z fantazyjnie zawiązaną pod szyją jedwabną chustą, co w konserwatywnej Anglii wywołało nie lada skandal i poruszenie. Od tej pory podwójnie zawiązany fular (miękką, delikatną chustę z jedwabnej tkaniny o splocie skośnym) zaczęto określać nazwą ascot. Tym samym zapoczątkowano modową rewolucję, a ascot, zwany inaczej fularem stał się ulubionym dodatkiem każdego modnego gentlemana. Ascoty to nieco zapomniany element stroju, który powoli wraca do łask w modzie męskiej. W XX wieku został on całkowicie wyparty przez krawat. Jest to delikatna chusta wykonana z jedwabiu. Swoim kształtem przypomina krawat ze względu na trójkątne zakończenie. Coraz częściej ascot widoczny jest w stylizacjach ślubnych - zarówno u Pana Młodego, jak i świadków i gości. Ascot jedwabny w kolorze czarno-szarym najlepiej będzie prezentował się na białej koszuli w towarzystwie czarnego lub grafitowego garnituru, a także żakietu zwanego “jaskółką” w czarno-szarym kolorze, jasną kamizelką i białą koszulą.

czarny ascot

Do jakich stylizacji pasują Ascoty

Nieczęsto spotykamy je na ulicach miast - dlatego ascoty mogą być utożsamiane z ekstrawagancją. Kojarzone są również z artystami, ponieważ to oni potrafią łączyć wygodę z modnym szykiem. Jeśli chcesz się wyróżniać lub po prostu lubisz nietypowe dodatki - ascot jest dla Ciebie idealnym wyborem. Dlaczego? Podkreśla on indywidualizm i wyczucie stylu. Ascoty najlepiej pasują do panów, którzy nie przepadają za noszeniem tradycyjnego krawata, ale nie chcą rezygnować z eleganckiego wyglądu. Ascot zatem może być świetnym dopełnieniem formalnej stylizacji i stanowić ozdobę stroju - męskiej marynarki, a nawet całego garnituru. Ascoty nosi się też do surduta - razem z białą koszulą, białą kamizelką i spodniami w prążki. Ascot w przeciwieństwie do krawata nie jest usztywniany. Nie pozbawia go to sztywności, dodaje natomiast wygody. W wersjach casualowych ascoty pasują najlepiej do sportowych, weekendowych i swobodnych stylizacji ze spodniami chinos, gładką koszulą, sweterkiem w serek i tweedową marynarką. Fular męski można nosić na dwa sposoby: w wersji casualowej - jako chustę lub szalik, w wersji eleganckiej - zamiast krawata lub muchy. Oba sposoby noszenia różnią się sposobem wiązania. Choć na pierwszy rzut oka wiązanie fularów może wydawać się bardzo trudne, wcale takie nie jest. Wiązanie casualowe polega na owinięciu ascota wokół szyi - jak najbardziej fantazyjnie. Należy zrobić to tak, aby pozostała część wystawała z rozpiętego kołnierzyka. Wiązanie ślubne przypomina wiązanie krawatowe four in hand, z tą różnicą, że końcówki nie należy przekładać przez środek pętli, ale wyłożyć na wierzch. Należy pamiętać, że ascoty w stylizacji ślubnej nosimy z kamizelką!

Ascot niebieski Giacomo Conti Ascot bordowy Giacomo Conti

Ascoty w różnej kolorystyce

Myli się ten, kto sądzi, że ascoty powinni nosić jedynie starsi mężczyźni, ponieważ dodatek ten jest staroświecki. Eksperymentując z barwami i wzorami, możemy dopasować ascot do mężczyzn młodszych i tych dojrzalszych. Nie ogranicza nas nic oprócz indywidualnego gustu. Kolorowe fulary pasują praktycznie do każdej marynarki czy garnituru. Czerwony fular w orientalny wzór paisley? A może granatowy w grochy? Klasyczny błękitny ascot? Może czas na znalezienie odpowiedniego ascota dla Ciebie? Sprawdź dostępne ascoty męskie z naszej oferty!


Ascot Giacomo Conti


Zainteresował Cię temat alternatyw dla much i krawata? Sprawdź zatem wpis: Fular - wyzwanie?