5 rzeczy, które warto wiedzieć o marynarce

Podpowiadamy jakimi regułami kierować się w doborze marynarki.

Marynarka formalna, ślubna, biznesowa, sportowa i casual  - zdecydowanie różnią się między sobą pod wieloma względami. Przede wszystkim kategoryzujemy je pod kątem charakteru okazji, na które są wkładane. Marynarki występują w wielu krojach i odcieniach, są wykonane z innych materiałów, dlatego też dają rozmaite możliwości łączenia ich ze spodniami, koszulą i dodatkami. Dobór odpowiedniej marynarki do okazji sprawi, że Panowie będą czuli się swobodnie i pewni siebie, jeśli tylko wezmą sobie do serca kilka prostych zasad. Dopasowana, naturalnie układająca się odzież to sztuka zdecydowanie warta zgłębienia. 

Marynarka sportowa na co dzień


Panowie, którzy poszukują alternatywnego rozwiązania do zestawu t-shirt i jeansy, tak bardzo popularnego w naszym kraju, z pewnością docenią kilka wartościowych uwag na temat doboru casualowej odzieży i marynarki sportowej. Najważniejszą cechą odróżniającą marynarkę formalną od takiej na co dzień jest tkanina. Im bardziej połyskliwa, tym wyższą rangę posiada okazja, na którą jest wkładana. Czyli marynarka posiadająca tkaninę z chropowatą lub matową teksturą jest zdecydowanie bardziej nieoficjalna. W zależności od pory roku może to być kremowa marynarka Antonio z bawełnianej tkaniny, na cieplejsze dni lub elegancka marynarka Leonardo w kolorze granatowym z domieszką jedwabiuna chłodną porę roku. Splot tkaniny jest ważny. Determinuje przewiewność tkaniny. Im bardziej otwarte oczka, tym bardziej cienka tkanina, a co za tym idzie, odpowiedniejsza na ciepłe dni.

Jak dobrać kolor marynarki?


Kolorystyka garnituru jest stricte powiązana ze stopniem formalności. Ciemniejsze kolory zarezerwowane są, w głównej mierze, na okazje odbywające się po zmroku, bardzo oficjalne, takie jak ślub, gala wieczorna oraz pogrzeb. Wyjątkiem są marynarki od zestawu garnituru typu business informal. To najbardziej surowy stopień ubioru w biznesie. W pozostałych przypadkach dopuszcza się inne kolory marynarek dla Panów. W pracy, gdzie panuje mniej oficjalny dress code, mile widziane są wszelkie odcienie granatu, szarości, brązów. Delikatna krata lub mikro-wzór jest jak najbardziej poprawna, o ile nie są to błyszczące tkaniny.
 

Na który guzik zapiąć marynarkę?


Wydawałoby się, że logiczne jest zapięcie marynarki na wszystkie guziki. Otóż nic bardziej mylnego. Marynarkę jednorzędową z dwoma guzikami zapina się tylko na górny guzik. Marynarka dwurzędowa Luco powinna być zapinana na środkowy guzik lub dwa górne. Marynarkę jednorzędową na trzy guziki zapina się także na środkowy guzik lub dwa górne. Wyjątkiem od tych reguł są marynarki mundurowe, które zapina się na wszystkie guziki.

Sportowy styl marynarki na co dzień

 
Każdy mężczyzna powinien zadbać o kilka szczegółów podczas zakupów, aby wybrana marynarka leżała na nim idealnie. W marynarkach nieformalnych stosuje się specjalne tkaniny miękkie. Szlachetną wełnę dobiera się z elastyczną nicią aby ruchy rękoma były swobodne i nie krępowały mężczyzny. Poduszki na ramionach są zdecydowanie mniejsze i nadają efekt miękkich ramion. Prześwity pomiędzy rękawami a talią są jak najbardziej pożądane, dzięki temu marynarka typu Slim Nikola dobrze przylega do ciała. Marynarka nie powinna sięgać dłużej niż do połowy pośladka, może posiadać dwie lub jedną szlicę, czyli nacięcia na tylnej części marynarki. Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj także: ABC męskiej koszuli ślubnej