Świadek na ślubie - w co powinien się ubrać?

Ogólna zasada dla mężczyzn i kobiet mówi, że ważne jest, aby nie kraść pokazu Młodej Pary. Zatem w jaki sposób powinien ubrać się świadek? Sprawdź nasze porady!

ubiór świadka na ślub

Bycie świadkiem na ślubie to oczywiście zaszczyt jak i niezwykle ważne zadanie. Rola świadka wiąże się z dobrą zabawą, ale także i odpowiedzialnością za przygotowania do ślubu i sam przebieg imprezy. Świadek dotrzymuje kroku Panu Młodemu i jest niemalże zaraz po Parze Młodych najbardziej skupiającą uwagę gości osobą. Wobec tego, jaki ubiór wybrać, by prezentować się na ślubie jak najlepiej?

Ubiór pana młodego a ubiór świadka

Twoi przyjaciel, znajomy lub ktoś z rodziny bierze ślub i masz zaszczyt być świadkiem? Teraz potrzebne jest nie tylko wsparcie emocjonalne dla Pana Młodego, ale także skupienie się na odpowiednim stroju. Podczas gdy przyszła Panna Młoda i Pan Młody już kilka miesięcy wcześniej szukają idealnego stroju ślubnego, możesz pomyśleć, że masz jeszcze dużo czasu. Ale bądź ostrożny! Warto też zacząć wyglądać odpowiednio wcześnie przed weselem, bo w swoim ubioru jako jednej z najważniejszych gości wesela trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Świadek ślubu niezależnie od miejsca przyjęcia na pewno powinien pozostawać w eleganckim stylu. Warto wobec tego postawić na garnitur, który będzie idealnym wyborem dla tego typu uroczystości. Świadek na ślubie powinien reprezentować się formalnie i wizytowo, dlatego dobrym rozwiązaniem jest garnitur o kroju slim-fit. 

Czytaj także: Moda ślubna dla Pana Młodego: Klasycznie czy na luzie?

Ważne jest, aby świadek prezentował się w ciemniejszych tonacjach niż kolor garnituru Pana Młodego, ponieważ świadek nie może przyćmić swoim wyglądem najważniejszych osób na ślubie. Stylowym sposobem, aby drużbowie lśnili w tle pana młodego, jest gdy oboje noszą podobne akcesoria, takie jak ozdobna jedwabna klapka lub kamizelka ślubna. Stworzy to poczucie dobranego teamu!

Garnitur MARCO GXGS900491

Ubiór świadka na ślubie cywilnym

Ślub cywilny bywa często mniej uroczystym wydarzeniem niż ślub kościelny. W zależności od tego czy Państwo Młodzi wybiorą tradycyjny urząd stanu cywilnego, czy plener, czy też romantyczne, inne miejsce ich ślubu marzeń, świadek ma możliwość dobrania odpowiedniego stroju. 

Jeżeli Państwo Młodzi postawią na bardziej casualowy styl, świadek ich ślubu może sobie wówczas pozwolić na bardziej swobodną stylizację ślubną. Wskazać na przykład można na ślub i wesele, które odbywać się będzie w plenerze pod gwiazdami lub na plaży. Wtedy świadek ślubu może zdecydować się na mniej formalny ubiór. W takiej okoliczności dobrym pomysłem dla świadka może okazać się garnitur w jaśniejszym kolorze, lub awangardowym stylem, który nie zawieje nudą, będzie też postawienie na marynarkę w lekko widoczną kratkę. Jednakże pamiętać należy o tym, że pomimo iż atmosfera uroczystości nie jest aż tak formalna, świadkowie jako druga para wesela powinni wciąż wyglądać nienagannie.

Garnitur TIZIANO GXGS900271

Ubiór świadka na ślubie kościelnym

Ślub kościelny z uwagi na swoje miejsce, dodaje uroczystości dostojności. W naszym zwyczaju przyjęło się, że śluby kościelne są dość eleganckie i wizytowe. Świadek na ślubie kościelnym powinien wybrać formalny, elegancki garnitur w ciemniejszych kolorach takich jak granat, ciemny szary, lub czerń. 

Garnitur dla świadka powinien co najważniejsze dobrze leżeć i być dopasowany do sylwetki. Aby zachować stylizację elegancką i szykowną, warto także dobrać do garnituru białą koszulę. Jasny kolor koszuli i ciemny garnitur to najczęściej wybierane klasyczne połączenie. Na takiej eleganckiej uroczystości jak ślub i wesele, nie może zabraknąć także dodatku w postaci krawatu bądź muchy. Jest to tego rodzaju szczegół, bez którego nie może obejść się garnitur. 

Kolejnym, takim nieodzownym dodatkiem dla całej stylizacji świadka ślubu są spinki do garnituru. Spinki idealnie dopełnią wizytowy look weselny. Są rodzajem męskiej biżuterii, która świetnie skomponuje się z całością. Świadek ślubu nie może także zapomnieć o dobrze dobranych butach. Najlepiej sprawdzą się podczas takiej okazji brogsy, lotniki lub lakierki.

Garnitur LUCIO GXGS900259

Ubiór świadka na ślubie może być zróżnicowany w zależności od stylu i miejsca imprezy, ale nigdy nie można zapominać o tym, aby garnitur dobrać odpowiednio. Oto najważniejsze wskazówki, jak powinno się dobierać stylizacje ślubne dla eleganckich mężczyzn.

  • Kluczem jest oczywiście dopasowanie, dzięki któremu garnitur dla świadka będzie dobrze leżał.
  • Ramiona powinny być przylegające do marynarki i nie powinny na nich siedzieć ciasno, ale luźno. Poduszki naramienne nie powinny zwiększać sylwetki o 20 cm, ale kończą się tam, gdzie kończy się twoje ramię.
  • Marynarka w biodrach i pasie powinna być łatwa do zapięcia, ale nie więcej niż dwa palce powinny mieścić się między marynarką a tułowiem.
  • Aby sprawdzić, czy rękawy są wystarczająco długie, wystarczy zwiesić ramiona i spróbować złapać marynarkę palcami. Jeśli nie możesz go dotknąć, jest on zbyt krótki, jeśli możesz dotknąć więcej niż 2 cm tkaniny, jest on zbyt długi.
  • Spodnie z garnituru powinny sięgać tuż nad kostki, aby tylko delikatnie dotykały butów. 
  • Dwurzędowe marynarki są zawsze noszone zapięte. 
  • W jednorzędowym garniturze z dwoma guzikami zapnij tylko jeden z dwóch guzików.
  • W garniturze jednorzędowym z trzema guzikami, środkowy lub dwa górne guziki mogą być zapięte.