Nowe lata 20. - nowa moda?

Jak wyglądała codzienna męska moda lat 20.? Sprawdzamy, czy niektóre elementy z dawnych czasów pozostały z nami do dziś. Zobacz nowy wpis Giacomo Conti!

Złote lata 20. XX wieku rozkwitły pod względem stylu ubioru. Było to szczególnie widoczny czas rozwoju sztuki, kultury i mody w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i oczywiście w Polsce. Koniec wojny, emancypacja kobiet i rewolucja w modzie - zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogli odetchnąć po ciężkich latach I wojny światowej. 20 lecie międzywojenne było kolorowym czasem po smutnych wydarzeniach w Polsce.

Jak ukształtowała się moda lat 20.? Co było szczególnie modne i najczęściej noszone przez mężczyzn? Czy styl lat 20. ma szansę powrócić na obecne wybiegi mody? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz poniżej.

Jakie ubrania były modne w latach 20. XX wieku?

Jeśli spojrzysz na modę męską lat 20., zauważysz niewielką przerwę w stylu. Na początku tej dekady spodnie były wąskie, a cała sylwetka wyglądała jak klepsydra.  Pod koniec lat dwudziestych ramiona rozszerzyły się, a talia kurtki opadła. Spodnie również się poszerzyły. Kulminacją tego trendu były bardzo szerokie spodnie Oxford Bags (nazwa, podobnie jak buty Oxford wywodzi się od mody studenckiej). Spodnie te noszono w towarzystwie wysokich skarpet (wręcz podkolanówek) oraz wygodnych, sportowych swetrów.

Chociaż garnitur oznaczał pewną formalność, w tamtym czasie był on znacznie bardziej częścią codziennego życia. Lżejsze garnitury ukształtowały jasny podział pomiędzy garniturem codziennym a wieczorowym. W stroju wieczorowym smoking zastąpił frak jako element ubioru na okazje o charakterze wysokiej formalności. Strój formalny zimowy charakteryzował się okryciami wierzchnimi w postaci płaszcza lub futra.

Strój na co dzień głównie składał się z flanelowych spodni i białej koszuli z miękkim kołnierzykiem. W chłodniejsze dni wybierano sweter w sportowym stylu. Męska moda miała być przede wszystkim wygodna i schludna.

Czytaj także: Jakie buty na lato 2020?

Najbardziej charakterystycznymi elementami ubioru w modzie męskiej były:

  • garnitury trzyczęściowe,
  • spodnie Oxford Bags - najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, niż w Europie. Noszone często przez studentów i sympatyków jazzowych klubów,
  • wełna i tweed - dwa najpopularniejsze materiały, z których szyto ubrania w latach 20.
  • kaszkiet, cylinder, kapelusz fedora, kapelusz typu Borsalino - nakrycia były bardzo modne, a zwłaszcza kaszkiety wśród klasy robotniczej,
  • krawat w skośne paski na co dzień,
  • mucha - obowiązkowa do fraka,
  • szelki - były popularne wśród odzieży roboczej i początkowo nie były przeznaczone do użycia na garniturach, dopiero później, zaczęto je nosić do garniturów,
  • podwiązki do skarpet - służyły do podtrzymywania skarpet, były przyczepione do taśmy spinanej pod kolanem.

Czy moda lat 20. powtórzy się po stu latach? 

To pytanie, na które każdy będzie musiał odpowiedzieć samemu. Obecnie można zaobserwować powracający trend wśród męskich projektantów mody, blogerów nawiązujących do klasycznego stylu, a także pracowników restauracji czy barberów.

Choć istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że spodnie Oxford Bags wrócą do codziennego użytku, to z pewnością moda sprzed 100 lat zachowała wiele elementów, które można zauważyć. Z pewnością z tamtej epoki zachowano: długie wełniane płaszcze, garnitury, szelki, kaszkiety i fraki.

Stroje z lat 20. - na karnawał czy na co dzień?

Na pewno większość kojarzy takie filmy jak “Aviator”, “Chicago”, “Easy virtue”, “Cotton Club”  “Wielki Gatsby”, czy “Imigrantka”. Nasz obraz lat dwudziestych kształtowany jest głównie przez film i telewizję. Seriale takie jak “Downton Abbey”, “Boardwalk Empire” i “Peaky Blinders” przedstawiają najbardziej autentyczny obraz mody z tamten epoki. Zazwyczaj jest to selekcja wśród rozmaitych ubiorów, które dominowały w tamtych czasach, ale pomimo tego, filmy i seriale są doskonałym źródłem inspiracji i motywacji dla obecnych trendów.

Choć stroje z lat 20. bardzo zwracałyby uwagę na ulicy, to z pewnością mogą być doskonałą inspiracją dla stworzenia looku na braci Shelby. Wybierz wełniany garnitur z kamizelką, białą koszulę i kaszkiet męski.

Jakie trendy modowe dominują w nowym dziesięcioleciu?

Niestety, kupowanie ubrań opartych na oryginalnych fasonach z lat dwudziestych jest obecnie bardzo trudne i kosztowne. Jednym ze sposobów zdobycia poszczególnych elementów jest ich samodzielne wykonanie poprzez przerobienie kamizelek lub spodni, lub zamówienie ich u krawca.

Lata 20. odegrały ogromny wpływ na trendy modowe. Dziś, możemy je również znaleźć w stylizowanych na ten okres garniturach, dodatkach i butach, takich jak kaszkiet.

Kaszkiet wraca do łask?

Męskie nakrycia głowy zawsze był modne, a w latach 20. kaszkiet męski letni był noszony przez mniej zamożnych do swobodnego wypoczynku lub ciężkiej pracy fizycznej. Ciekawostka - 15 września to dzień filcowego kapelusza, którego potocznie nazywa się kaszkietem. Kaszkiet obecnie chętnie noszony jest przez mężczyzn, którzy lubią elegancki, sportowy styl. 

Kaszkiet zazwyczaj wykonany jest z wełnianej tkaniny - najczęściej z tweedu. Należy zauważyć, że nie są to tak zwane “płaskie czapki”, które są powszechnie nazywane “czapkami golfowymi”. Kaszkiety z lat 20. ze względu na swoją budowę wydają się bardziej obszerne. W filmach i serialach, członkowie gangu często po drodze lubią zakładać jednorzędowe wełniane płaszcze i kaszkiety.