Marynarka z najwyższej półki, czyli właściwie jaka?

Chciałbyś, aby Twoja marynarka była z najwyższej półki? Sprawdź, na co zwracać uwagę.

Marynarki męskie są częścią męskiej garderoby,  która świetnie prezentuje się jeśli jest odpowiednio dobrana i wykonana z wysokiej jakości. Obecnie na rynku mężczyźni mogą znaleźć różne modele : marynarki jeasowe, marynarki casualowe , marynarki tweedowe czy marynarki skórzane. Ważne, jest aby posiadać marynarkę wysokogatunkową, wtedy cały ubiór prezentuje się stylowo i nowocześnie. Na co zwracać uwagę ? Czym się kierować przy zakupie ?

Na co zwracać uwagę w budowie marynarki?

Wbrew pozorom marynarka jest dość skomplikowana z punktu widzenia geometrii. Poniżej zwracamy uwagę na najważniejsze jej części

Ramiona

To najważniejsza cześć, w której marynarka powinna być idealnie dopasowana. Jeśli jest wykonana z wielką starannością będzie leżeć naturalnie podkreślając linię ramion. Warto w tej kwestii postawić na marynarki bez zbędnych poduszek i wypełnień, ponieważ negatywnie wpływają na proporcje sylwetki i ją zaburzają. Obecnie mężczyźni z zadowoleniem sięgają po marynarki wysokogatunkowe nie posiadające zbędnych wypełniaczy, co przełożyło się na wzrost popularności i dostępności na rynku odzieżowym. Do wiosennych stylizacji świetnie sprawdzi błękitna marynarka Zacaria, wykonana ze szlachetnego materiału, natomiast fason slim świetnie podkreśli męską sylwetkę. Dodatkowo zestawiona z białą koszulą i bordowymi chinosami stworzy oryginalną stylizację wartą uwagi.


marynarka niebieska
 

Klapy marynarki

Kolejnym bardzo ważnym elementem świadczącym o jakości marynarki jest szerokość klap. Przy wyborze marynarki, powinniśmy się kierować wielkością klap, które nie mogą być zbyt wąskie tzn. 4-5 cm. Oczywiście ważne jest, aby dopasowywać klapy do długości ramienia, ponieważ każdy mężczyzna jest inaczej zbudowany. Dodatkowo warto wspomnieć, że ta zasada dotyczy marynarki jednorzędowej, której szerokość klapy marynarki jest podobna do połowy szerokości ramienia. Mówi się, że aby marynarka wyglądała estetycznie można dodać do tej szerokości 1-2 cm,  dzięki temu klapa jest nieco szersza. Jeśli jednak szukasz marynarki dwurzędowej zasada nieco się różni, niż w przypadku marynarek jednorzędowych. Otóż, klapy marynarki powinny być w szpic oraz szersze od połowy szerokości ramienia. Świadczy o tym fakt, że takiego typu marynarki są optycznie cięższe ze względu na podwójne zapięcie guzików.  Latem idealnie sprawdzi się dwurzędowa marynarka męska Luca, wykonana z delikatnej lnianej tkaniny.

beżowa marynarka
 


Brustasza

Jest to inaczej kieszeń marynarki na klatce piersiowej, do której wkładamy poszetkę. Brustasza w przypadku marynarek wysokiej jakości powinna być delikatnie przykryta klapą marynarki. Jeśli spotkamy się z marynarką o szerokich klapach, to brustasza powinna być niemalże w całości zakryta.  Szykownie wygląda  brustasza wycięta po łuku i zachodząca  pod znaczną cześć klapy marynarki.  Idealnym przykładem jest marynarka smokingowa w kolorze granatowym wzbogacona szalową klapą. Odpowiednio zestawiona ze spodniami do kompletu i pasem smokingowym stworzy idealny zestaw dla Pana Młodego.

marynarka czarna roberto


Długość marynarki

Opinie są różne dotyczące prawidłowego dopasowania długości marynarki. Złotą zasadą, o której należy pamiętać przy wyborze marynarki jest jej długość.  Koniec marynarki powinien dzielić naszą sylwetkę na pół. Natomiast nieprawidłowo dopasowana marynarka może nasz skrócić i zmienić nasze proporcje.
 

Czytaj dalej: Jak ułożyć poszetkę?

Wykonanie marynarki od środka

Jest to jeden z najważniejszych punktów, który bardzo dużo znaczy wśród marynarek wysokiej jakości. Przeglądając marynarki szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie podszewki, jej skład, wykończenie kieszeni oraz sposób wszycia.  Ważne jest zwrócenie uwagi na ewentualny zapas tkaniny, jest to niezwykle znaczące z uwagi na poprawki które chcielibyśmy kiedyś dokonać.

marynarka bordowa

Tkanina

Na rynku obecnie znajduje się wiele marynarek wykonanych z różnych rodzajów tkanin.
Najbardziej popularnym i niegniotącym się połączeniem jest bawełna z 20% dodatkiem poliestru. W tej kwestii idealnie sprawdzi się szara marynarka Nicola, która zapewni fantastyczne uzupełnienie casualowych stylizacji.
Jeśli chcemy postawić na prestiż powinniśmy celować w czystą wysokoskrętną wełnę. W składzie możemy trafić na oznaczenia 110’,120’,130’, oznacza to grubość włókna użytego do przędzenia nici, którą wykorzystano do utkania danej tkaniny. Im wyższa wartość, tym cieńszy materiał, a co za tym idzie wyższa cena. Czynniki te, mają wpływ na szlachetność materiału, jego jedwabistość i subtelny połysk podczas użytkowania. Jeśli planujesz zakup marynarki czy garnituru na wyjątkową okazję warto postawić na wełny od 110’, natomiast do częstego użytkowania lepszy będzie produkt z wełny 80’-100’. Polecane są również marynarki posiadające w składzie mieszankę wełny i jedwabiu.

marynarka w kratę niebieska

 

Spodobał Ci się artykuł ? Czytaj dalej:  Ponadczasowe elementy męskiej garderoby