Kołnierzyki koszuli - typy i rodzaje

Kołnierzyk. Zakładamy do nich muchę lub krawat, inne można nosić w nieco luźniejszej wersji, odpięte. Poznaj trzy najbardziej popularne – kent, łamany i włoski.

Koszula to jeden z podstawowych elementów garderoby w szafie każdego dżentelmena. Panowie noszą ją w zestawach casualowych do jeansów, smart casualowych z marynarką czy formalnych w stylizacjach z garniturem. W doborze koszuli warto zwrócić uwagę na jej kołnierzyk. Niektóre jego wersje są bardziej formalne, zakładamy do nich muchę lub krawat, inne będzie można nosić w nieco luźniejszej wersji, odpięte. Dzisiaj omówimy trzy najbardziej popularne typy kołnierzyków – kent, łamany i włoski.

Kent

Jest to jeden z najpopularniejszych kołnierzyków. Wynika to pewnie z wachlarzu możliwości stylizacyjnych, które oferuje kent. Panowie mogą zakładać koszule z nim na co dzień, w wersji z rozpiętym guzikiem. Dołączając do stylizacji marynarkę otrzymamy idealny smart-casualowy zestaw. Natomiast koszule z kołnierzykiem typu kent noszone z krawatem z wiązaniem typu kent, to bardzo eleganckie propozycje, doskonale uzupełnią stylizację z garniturem. Warto również pamiętać, że ten kołnierzyk pasuje do każdego typu twarzy.

Włoski

Tego typu kołnierzyk cechuje się szerokim rozstawieniem. Dzięki temu jego klapy nie będą chowały się pod wyłogami marynarki. Mężczyźni sięgają po niego szykując się na ważne biznesowe spotkania lub formalne okazje. Do koszuli z kołnierzem włoskim należy nosić krawat, bardzo dobrze będzie wyglądał z wiązaniem typu windsor. Nie nadaje się na stylizacje casualowe, bez marynarki czy wiązania pod szyją, ponieważ noszony rozpięty będzie optycznie bardzo poszerzał twarz i skracał szyję.

Włoski Łamany

Koszula z kołnierzykiem łamanym charakteryzuje się najwyższym stopniem formalności. Jest bardzo elegancki, Panowie często noszą go do fraków. Sięgamy po niego szczególnie na uroczystości typu white tie/black tie. Do tego typu kołnierzyka zawsze dobieramy muchę, nigdy krawat. Najlepiej wyglądają w nim mężczyźni o pociągłej długiej twarzy i wąskiej szyi.

koszula z kołnierzykiem kentkołnierzyk włoskikrawat niebieskikrawat mucha białagranatowy krawatkrawat bordowy