Kołnierz włoski a półwłoski - czym się różnią?

Podczas zakupu nowej eleganckiej koszuli zwróć uwagę na kołnierz - to od niego zależy, czy koszula będzie pasowała wyłącznie do garnituru, czy też będziesz mógł nosić ją swobodnie na różne inne okazje. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór różnorodnych koszul z kołnierzem włoski i półwłoskim.

Kołnierzyk włoski i półwłoski - sprawdź, jak wyglądają

Kołnierzyk włoski, znany również jako cutaway lub rekinowy, wyróżnia się bardzo szerokim rozstawieniem wyłogów. Co ciekawe, Włosi określają ten typ mianem kołnierzyka francuskiego. Kąt między wyłogami wynosi zwykle co najmniej 180 stopni, czasami jest jeszcze większy. Jednak wyłogi nie muszą być długie, często jedynie ich czubki skrywają się pod klapami marynarki. Jest to bardzo stylowy i dość często wybierany rodzaj kołnierzyka, sprawdza się doskonale zwłaszcza w przypadku bardzo formalnych sytuacji.

Kołnierzyk półwłoski ma wyłogi rozstawione nieco szerzej niż 90 stopni, jednak nie tak szeroko, jak w przypadku wersji cutaway. Jest to wersja pośrednia pomiędzy kołnierzem włoskim a kołnierzem typu spread (o długich wyłogach), dlatego uznaje się go za rozwiązanie bardziej uniwersalne i pasujące także do mniej oficjalnych sytuacji.

Komu pasuje kołnierz włoski, a komu kołnierzyk półwłoski?

Mało kto zastanawia się nad tym, czy rodzaj kołnierza pasuje do owalu twarzy, a przecież każdy mężczyzna doskonale wie, że w niektórych koszulach wygląda po prostu lepiej. Tak! To zasługa tego z pozoru mało istotnego elementu, czyli kołnierzyka. Istnieje różnica sprawiająca, że czasem lepiej prezentuje się kołnierz włoski, a czasem półwłoski. Od czego to zależy? Wybierając rodzaj kołnierza, warto przyjrzeć się dokładnie kształtowi swojej twarzy i w zależności od jej owalu zdecydować się na konkretny model.

W przypadku mężczyzn o twarzy pociągłej i szczupłej, a także wąskiej szyi, idealnym wyborem będzie kołnierz włoski. Szeroki węzeł krawata dopasowany do tego typu kołnierzyka zrównoważy szczupłość twarzy w stosunku do reszty sylwetki. Panowie z pulchną twarzą i krótszą szyją będą wyglądali zdecydowanie lepiej w koszuli, której wyłogi kołnierza są bardziej do siebie zbliżone, czyli w wersji półwłoskiej.

Kołnierzyk włoski a półwłoski - jak je nosić?

Kołnierz o szeroko rozstawionych wyłogach wręcz wymaga, aby nosić do niego krawat. Noszenie koszuli z kołnierzem włoskim bez krawata uważane jest przez eleganckich mężczyzn za prawdziwe faux-pas. Dużo miejsca pod szyją pozwala na zastosowanie obszernego węzła, doskonale będzie wyglądać zarówno klasyczny windosor, jak i four-in-hand. Nie należy przejmować się tym, że spod kołnierza widać nie tylko węzeł, krawata, to ma tak wyglądać.

Jeśli zastanawiasz się, czy do kołnierza włoskiego lub półwłoskiego pasuje mucha – zdecydowanie odradzamy. Ta ozdoba sprawdzi się zdecydowanie lepiej w połączeniu ze smokingiem. Jeżeli chodzi o szerokość krawata czy jego kolor, to nie ma tu jednoznacznych wskazówek, wybierz ten, który najbardziej pasuje do pozostałych elementów garderoby.

Kiedy warto zdecydować się na kołnierz włoski lub półwłoski?

Prezentowane rodzaje kołnierzyków zdecydowanie wyróżniają się spośród innych sposobów wykończenia koszul. Są doskonałą alternatywą dla klasycznych kołnierzy, wybierają je chętnie mężczyźni, którzy lubią bawić się modą i wyróżniać się z tłumu. Ten fason nie jest zarezerwowany jedynie dla białych koszul, znajdziemy go także w połączeniu z koszulami kolorowymi oraz ozdobionymi różnymi deseniami. Dlatego sprawdzają się też w sytuacjach mniej formalnych, w których jednak nie chcesz rezygnować z krawata.

Półwłoski kołnierzyk przy koszuli w intensywnym kolorze może pasować do ulubionej sportowej marynarki i spodni typu chinosy. Stworzysz w ten sposób interesującą stylizację pasującą na popołudniowy wypad z przyjaciółmi. W przypadku kołnierza półwłoskiego możesz nawet zrezygnować z założenia krawata. Wybierając kołnierzyk z szeroko rozstawionymi wyłogami, z pewnością wyróżnisz się w towarzystwie.

Kołnierz włoski i półwłoski – wybierz koszulę idealną dla siebie

Koszula z kołnierzem włoskim jest określana przez niektórych jako strój prezentujący się dynamicznie, a nawet nieco zadziornie, dlatego jest ona świetnym pomysłem na uzupełnienie stylizacji aktywnego mężczyzny. Jeżeli lubisz robić dobre wrażenie i zwracać na siebie uwagę, kołnierz włoski będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Z racji tego, że doskonale wygląda z krawatem i eleganckim garniturem nadaje się na spotkania biznesowe i inne oficjalne wyjścia.

Jeżeli jednak wolisz bardziej uniwersalne rozwiązania, a kołnierzyki typu kent nieco Ci się znudziły, to wersja półwłoska będzie wyborem właśnie dla Ciebie. Ten kołnierzyk pasuje do kształtu każdej twarzy, można wiązać pod nim zarówno wąskie, jak i szerokie węzły. Będzie odpowiedni zarówno do strojów formalnych, jak i na bardziej prywatne wyjścia. Jeżeli chcesz stworzyć bardziej intrygującą stylizację na spotkanie w gronie przyjaciół, zamień marynarkę na rozpiętą kamizelkę i zrezygnuj z krawata, osiągniesz efekt, który na pewno Cię zadowoli.

Podsumowanie artykułu

Zgodnie z kanonami mody, kołnierz włoski wymaga założenia do niego krawata. Właśnie po to jego wyłogi zostały rozstawione tak szeroko. Bez krawata nie będzie wyglądał tak dobrze.

Kołnierz półwłoski to rozwiązanie pośrednie pomiędzy kołnierzem włoskim a klasycznym kołnierzykiem typu Kent. Z racji węższego rozstawienia wyłogów można nosić go także bez krawata.

Kołnierzyk typu włoskiego to rozwiązanie bardzo formalne, raczej nie nosi się go bez krawata, w związku z czym nie należy nosić go rozpiętego. W przypadku półwłoskiego istnieje większa dowolność jego noszenia.