Jak ubrać się na poprawiny?

Niejeden mężczyzna zastanawia się co ubrać na poprawiny. Warto zacząć od samego garnituru, który jest klasykiem i podstawą każdej eleganckiej stylizacji.

strój na poprawiny

Najpierw
ślub, potem wesele i poprawiny - to nieodzowne elementy przyjęcia Młodej Pary. Obecnie nie każda para preferuje ich organizację, ale nadal, głęboko w naszej kulturze tkwi tradycja nakazująca organizację poprawin. Bardzo ważnym elementem poprawin jest odpowiedni strój męski i właśnie nad tym tematem będziemy rozprawiać w poniższym artykule.

Jaki dress code obowiązuje na poprawinach?

Dress code to taki zbiór zasad, który mówi nam co wypada a czego nie odnosząc się do kwestii ubioru w odniesieniu do szczególnych okoliczności. Takim wydarzeniem niepodważalnie są poprawiny, które de facto są przyjęciem bardziej formalnym, lecz znacznie mniej oficjalnym niż samo przyjęcie weselne. Strój na poprawiny musi mieścić się w pewnych ramach, które nakazują zachować bardziej formalny wydźwięk. Generalnie strój na poprawiny musi być elegancki, który oscyluje raczej w kilku podstawowych kolorach tj. granat, grafit, popiel, bordo czy beż. Należy unikać krzykliwych i niestonowanych kolorów. Tak naprawdę każdy mężczyzna musi wiedzieć jak ubrać się na poprawiny, żeby wyglądać elegancko, ale też mieścić się w formalnym dress codzie. Podstawowy element każdego męskiego stroju to koszula, garnitur oraz krawat lub muszka. Natomiast obecne wytyczne mówią, że w normie mieści się również nieco inny rodzaj stroju, mniej formalny, ale nadal mieszczący się w nurcie męskiej elegancji.
 

Marynarka STEFANO MAPS000336

Czytaj także: Garnitur ślubny we wzory - czy zdobi Pana młodego?

Męski strój na poprawinach

Niejeden mężczyzna zastanawia się co ubrać na poprawiny. Warto zacząć od samego garnituru, który jest klasykiem stroju weselnego oraz poprawin. Jeżeli chodzi o kolor, to zdecydowanie dominuje odcień granatowy. Ostatnimi czasy modne stały się granatowe modele garniturów z delikatnym zdobieniem w postaci mało widocznych linii czy kratki. 

Garnitur musi być dobrze skrojony, aby idealnie komponował się na męskiej sylwetce. Idealnie dobrany garnitur to również gwarancja zachwycającej prezencji. W dalszej kolejności należy dobrać odpowiednią koszulę. Zazwyczaj jest to model z długim rękawem w kolorze białym, ale można również pokusić się o inne kolory. Idąc tym tropem, należy dobrać odpowiedni krawat lub muszkę, lecz coraz częściej Panowie rezygnują z tego elementu i ewentualnie stawiają się na poszetkę z delikatnym zdobieniem. Także brak krawatu lub muszki mieści się w normach elegancji. 

Marynarka STEFANO MAGS000334

Dopełnieniem męskiego stroju na poprawiny są eleganckie skórzane buty i tutaj raczej nie istnieje żaden kompromis. Kolor czarny ewidentnie dominuje wśród męskiego obuwia i doskonale komponuje się z każdym strojem, lecz ostatnio można zauważyć, że kolor karmelowy tudzież brązowy również wygląda szykownie jako dopełnienie eleganckiej stylizacji. 

Sam garnitur nie czyni jednak człowieka eleganckim. Twój wygląd będzie kompletny tylko z odpowiednimi akcesoriami, takimi jak:

  • Krawat, który powinien być odpowiednio zawiązany, oraz dopasowany do wzrostu i postury Pana Młodego.
  • Elegancka poszetka.
  • Spinki do mankietów lub spinki do krawatów.
  • Nie powinno zabraknąć paska, który powinien pasować do koloru butów.
  • Warto zaopatrzyć się też w piękny zegarek na rękę.

Jednakże strój na poprawiny może wyglądać nieco inaczej. Poza garniturem można pokusić się o marynarkę w akompaniamencie eleganckich materiałowych spodni. Kolory tych dwóch elementów stroju można zestawiać na zasadzie kontrastu. Granatowa marynarka świetnie komponuje się w towarzystwie jasnych spodni. Można również odwrócić takie zestawienie kolorystyczne i jasną marynarkę zestawić ze spodniami w nieco ciemniejszym odcieniu. Koszula może posiadać delikatne zdobienia, wzory, które nie są zbyt krzykliwe. Delikatna ozdoba koszuli dodaje nutę nowoczesności, a jednocześnie eleganckiej oryginalności.

Czytaj także: Lakierki - czy sprawdzą się podczas ślubu?

Czy wypada iść na poprawiny w stroju z wesela?

Otóż wielu Panów zachodzi w głowę o to, w czym na poprawiny? Czy może być ten sam strój co na weselu? Z założenia poprawiny przybierają różną formę. Może to być uroczysty obiad, ale również normalna zabawa z tańcami z orkiestrą w tle. Także biorąc te fakty pod uwagę, warto mieć w zanadrzu inny strój, niż miało się na przyjęciu weselnym. Na pewno decydując się na ten sam garnitur, który miało się na sobie na weselu, nie jest jakimś wielkim faux-pas.Tak naprawdę można pokusić się o zmianę dodatków takich jak koszula czy krawat. Natomiast identyczny strój na poprawiny dla mężczyzny raczej nie jest mile widziany. Należy rozgraniczyć te dwa przyjęcia, które różnią się od siebie poziomem formalności oraz samym ich przebiegiem.

Marynarka STEFANO MAGS000320

Porównując to do nieco przyziemnej rzeczy, wyobraźmy sobie, że raczej nikt nie zakłada zużytej bielizny. Podobnie jest ze strojem weselnym - odgrzewany kotlet smakuje gorzej, więc ten sam strój nie zachwyca tak samo dwukrotnie.