Skarpetki męskie - jak dobrać do butów i spodni?

Kreatorzy mody twierdzą zazwyczaj, iż spodnie i skarpetki męskie powinny kolorystycznie tworzyć jedną całość. Sprawdź, czy to prawda!

skarpety z oryginalnym wzorem

Skarpetki
wbrew pozorom stanowią wymowną część męskiej garderoby. Wskazują bowiem wyraźnie na wyczucie gustu, estetyki i znajomości ogólnych kanonów panujących w modzie tradycyjnej. W jaki sposób wybierać skarpetki do rodzaju ubrania lub okoliczności?

Na śmieszne skarpetki do poważnego stroju, mogą pozwolić sobie jedynie nastolatkowie, alternatywni artyści czy osoby dążące do obalenia zastanych zasad. Skarpety męskie powinny jednak tworzyć całość z resztą garderoby, co wielokrotnie podkreślane jest w recenzjach, blogach czy też literaturze dotyczącej poprawnego stylu doboru poszczególnych elementów stylowo skomponowanego męskiego ubrania. Najczęściej trudności w doborze sprawiają skarpetki do garnituru. Jak zatem powinno się je dobierać?

Czytaj także: Skarpety na różne okazje

Skarpety do garnituru powinny być dobierane pod kątem nie tylko koloru, ale także grubości, deseniu czy długości, a te kwestie nie zawsze są jasne w przypadku komponowania ubrania zgodnie z zasadami savoir-vivre.

Skarpetki i sandały - jak to jest? 

Mężczyźni, którzy przechodzili w domu rodzinnym swoiste wychowanie estetyczne, zazwyczaj nie mają problemów czy dylematów dotyczących łączenia: skarpetki i sandały, tym bardziej, gdy skarpety są w kolorze białym. Ten zestaw jest przykładem rażącego braku poczucia stylu i estetyki, wiele też mówi o znajomości podstawowych zasad doboru odpowiedniego stroju. 

Podobne wątpliwości budzi zestawienie - skarpetki do mokasynów czy jakie skarpetki do brązowych butów? Mogłoby się wydawać, iż podstawowym pytaniem nurtującym mężczyzn przed każdym eleganckim wyjściem jest pytanie dotyczące krawatu, wieńczącego strój męski. 

Pozostaje jednak pytanie: jakie skarpety wybierać na co dzień? Jak dobrać skarpetki do pracy? Z jakiego materiału powinny być zrobione? Pytania te pojawiają się dość często i na szczęście w łatwy sposób można na nie odpowiedzieć. Przede wszystkim, na co dzień powinno się wybierać skarpetki wykonane z naturalnych materiałów. Wełna i bawełna to materiały, które sprawią, że skóra będzie oddychać. Zapobiegnie to poceniu się stóp oraz tworzeniu odparzeń podczas długiego dnia pracy.

Są oczywiście też rodzaje obuwia, w których nie nosi się skarpet - tym wyjątkiem są mokasyny. Buty te zazwyczaj nosi się do luźnych spodni w stylu safari lub chinos, uzupełnionych luźną koszulą w stylu bahama. Stąd obecność skarpetek jest zbyteczna, jednakże konieczność założenia ich wymusza założenie cienkich skarpetek ecru bądź koloru piasku pustynnego oraz wszelkich niewiele różniących się odcieni. Najmniej wątpliwości budzi temat pod tytułem “skarpety na zimę”. Tutaj sprawa jest prosta - najlepszymi tkaninami do skarpet jest wełna, bawełna, merynos bez dodatkowych tkanin ze sztucznego poliestru.
 

Skarpety męskie SAWK000142

Skarpety na zimę też stosowane są w przypadku wycieczek górskich. Podczas wycieczki pieszej specjalne skarpety turystyczne zapewniają komfort stóp i zapobiegają powstawaniu pęcherzy, podczas noszenia butów turystycznych. Skarpety te są zwykle nieco grubsze, cieplejsze i bardziej wyściełane niż tradycyjne skarpety, co oznacza, że ​​mogą również amortyzować stopy i zapewniać duży komfort przez kilka godzin.

Wysokiej jakości modele są nawet wyposażone we wkładki kompresyjne, które mają zapobiegać zmęczeniu i promować krążenie krwi. Dzięki anatomicznemu krojowi z ukształtowanym czubkiem i specjalnemu dopasowaniu do lewej i prawej skarpetki przylegają ściśle do stopy i nie gniecie się. Wyściełane podeszwy dodatkowo zwiększają komfort. Jeśli podróżujesz w chłodniejszych regionach, odpowiednie są skarpety turystyczne wykonane z mieszanki nowej wełny i włókien funkcjonalnych.

Kolor spodni a kolor skarpet

Kreatorzy mody twierdzą zazwyczaj, iż spodnie i skarpetki męskie powinny kolorystycznie tworzyć jedną całość. Jednak bywają układy niezwykle trudne: granatowy garnitur brązowe buty jakie skarpetki? Czy też skarpetki do granatowego garnituru, skarpetki do szarego garnituru, jakie skarpetki do niebieskiego garnituru? Pytań pojawia się wiele, a propozycji i rozwiązań o wiele mniej, aczkolwiek w porównaniu z trendami z XX wieku, obecnie pozwala się na pewne odstępstwa, które jednak nie odbiegają drastycznie od klasycznych modeli. Ciemne spodnie - ciemne skarpetki nawet do butów odbiegających kolorystyką, do garnituru skarpetki tak zwane garniturówki - cienkie, możliwe z dyskretnym deseniem pasków czy ryżowym. Zestaw skarpetki garnitur powinien stanowić zlewającą się całość.
 

Skarpety męskie SAWK000152

Rodzaj butów a długość skarpet

Ogólna zasada głosi, że skarpety męskie powinny być na tyle długie , aby nie odsłaniały gołej części nóg, burząc tym samym estetykę kompozycji całego ubrania. Z tej tendencji wyłamuje się jedynie zestaw obuwia sportowego i sportowych skarpet. Więc na pytanie: Jakie skarpety do trampek? Żaden mężczyzna, dbający o wygląd, nie powinien mieć trudności. To jedyne z dopuszczalnych zestawów białych skarpet z obuwiem męskim.

Skarpety męskie SABK000053

Kwestia wizerunku męskiej odzieży niewiele odbiega wartością oraz ustabilizowanymi zasadami, aniżeli mody kobiecej. Często mamy wrażenie, że moda jest dla mężczyzny tematem pobocznym, a o wygląd mężczyzny dba w głównej mierze towarzysząca mu kobieta. Ale i to przekonanie powoli zanika, salony mody męskiej cieszą się coraz większym zainteresowaniem.