Jak dobrać poszetkę do garnituru? Modowy poradnik dla mężczyzn

Poszetka to modowa wisienka na torcie! Sprawdź, w jaki sposób dobrać idealną poszetkę do eleganckich stylizacji!

poszetka w paski

Poszetki do garnituru
to małe, ozdobne chusteczki o kwadratowym kształcie, umieszczane w kieszonce marynarki na piersi. Nazwa poszetki wywodzi się z języka francuskiego, gdzie “pochette” oznacza małą kieszonkę. Choć znana jest od pokoleń, to dopiero od niedawna wróciła do modowego, eleganckiego obiegu. Jak dobrać poszetkę? Jak nosić poszetkę? Czy poszetka pasuje wyłącznie do stylizacji formalnych? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Z jakiego materiału wykonuje się poszetki?

Poszetka to dodatek, który ma ogromny wpływ na wygląd całej stylizacji. Zazwyczaj poszetki wykonuje się z jedwabiu, wełny, lnu, bawełny, kaszmiru, a nawet z mikrofiby. Najdroższym materiałem do produkcji poszetek jest jedwab. Jednocześnie czyni go to najbardziej pożądanym, ze względu na idealny połysk i kolorystykę. Przykładowo, kolorowa poszetka z papugą to kwintesencja energetycznych kolorów, które ożywią każdą stylizację. Dodatkowo nie widać na lnianych poszetkach zagnieceń w przeciwieństwie do innych materiałów. Drugim najpopularniejszym materiałem jest len. Choć jest całkowicie matowy i lekko szorstki, ma on wielu zwolenników. Lniana poszetka w porównaniu do jedwabiu jest idealna do tworzenia szpiczastych form poszetek, ze względu na swoją naturalną sztywność. Bawełniane poszetki, a zwłaszcza biała poszetka z bawełny to podstawowe klasyki, które można zakupić, aby zaznajomić się z całą sztuką składania poszetek i ich pielęgnacji. Dla odważnych i chcących przełamać schematy jednokolorowych poszetek, przypaść do gustu może poszetka w kolorystyce moro, która doskonale nadaje się do casualowych stylizacji. Poszetka moro jest również dobrym pomysłem na prezent! Jakie są inne dostępne rodzaje poszetek? Sztuczne materiały takie jak mikrofibra czy poliester to nic nowego w świecie mody, choć warto zwrócić uwagę na staranność ich wykończenia. Niebieska poszetka z mikrofibry w skośne paski jest wyjątkowo miękka w dotyku i będzie doskonałym uzupełnieniem błękitnej i granatowej marynarki.

poszetki w kwiaty

Kolorystyka poszetki, a wybór garnituru?

Główną zasadą elegancji jest utrzymanie wyważonych proporcji w wyborze dodatków. Idealnym zestawieniem w stylizacji jest spójność tychże dodatków z resztą ubrań. Poszetka, podobnie jak krawat, ascot czy mucha nie powinny wybijać się na pierwszy plan stylizacji, ale tworzyć całość. Kiedyś poszetki dobierało się pod kolor muszek, dziś, wybór zarówno garniturów, jak i dodatków jest ogromna. Kolor poszetki może nawiązywać do koloru marynarki lub do jej odzienia. Aby jednak stylizacja nie była monotonna, najlepszym rozwiązaniem będzie poszetka o jeden ton ciemniejszy lub jaśniejszy niż garnitur.

Poszetka Giacomo Conti

5 najważniejszych zasad przy doborze poszetki

Czy krawat i poszetka mogą stworzyć związek idealny? Zdecydowanie tak! Wystarczy dobrać je kolorystycznie do siebie. Jeśli krawat jest w kolorze butelkowej zieleni - poszetka również powinna posiadać zieleń jako dominujący kolor. To najłatwiejsza zasada łączenia tych dwóch dodatków. Poszetka dobierana pod krawat w wariancie drugoplanowym Druga zasada przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych mężczyzn. Drugoplanowa kolorystyka poszetki może łączyć się z krawatem i koszulą jednocześnie. Przykład: szara marynarka w niebieską kratę, błękitna koszula i jasnobrązowy krawat. Jak dobrać poszetkę? Najlepszą propozycją będzie błękitna poszetka z jasnobrązowym obramowaniem. Poszetka dobierana do marynarki. Sprawdzonym sposobem na dobranie koloru poszetki jest skomponowanie go z rodzajem tkaniny marynarki. Przykładowo - szara marynarka w czerwoną kratę dobrze będzie wyglądała z poszetką szarą z czerwonymi elementami (wzór lub obszycie poszetki) lub całkowicie czerwona poszetka. Poszetka dobierana do koszuli. Najstarsza i zarazem najpopularniejsza metoda dobierania poszetki do stylizacji. Gładka koszula? Poszetka powinna być w jej kolorze. Biała poszetka do białej koszuli, różowa poszetka do różowej koszuli i błękitna poszetka do błękitnej koszuli. Jeśli koszula jest we wzory (prążki, mikrowzory, kratka), można dobrać poszetkę nawiązująca kolorystycznie do danego wzoru na koszuli. Biała koszula w niebieską kratkę? Możesz wybrać białą poszetkę z niebieskim obszyciem. Poszetka dobrana do innych elementów garderoby. Dla prawdziwych elegantów ominięcie głównych filarów kolorystycznych w stylizacji będzie łatwizną. Jak konkretnie dobierać kolor do pozostałych elementów stylizacji? Poszetkę możesz dopasować do butów, swetra, spodni lub... skarpetek.
poszetka w kolorowe plamy

Wiesz już jak dobierać poszetki. Może Cię jeszcze zainteresować temat: W jaki sposób składać poszetkę?