Jak dbać o skórzane buty? Czym je czyścić? Porady

Wszyscy mężczyźni uwielbiają skórzane buty. Aby takie obuwie służyło przez długie lata, należy odpowiednio o nie zadbać już przed pierwszym użytkowaniem. Skorzystaj z naszych porad, a zakupione męskie buty premium spełniało swoje zadania przez wiele lat.

Jak dbać o skórzane buty? Pamiętaj o impregnacji!

Impregnacja butów skórzanych to zabieg, który zapewni im właściwą ochronę przed wilgocią i brudem. Należy przeprowadzić go przed pierwszym założeniem butów, a następnie regularnie impregnować obuwie, najlepiej raz w miesiącu. Pielęgnując skórzane obuwie w ten właśnie sposób, zadbasz o świetną kondycję skóry, a zarazem nienaganny wygląd butów.

Pamiętaj o tym, aby przed przystąpieniem do impregnowania wyczyścić buty z zewnętrznego brudu – najlepiej suchą szmatką. Dostosuj metodę impregnacji do rodzaju skóry. Równie ważny jest dobór preparatu do impregnacji. W tym wypadku mamy tę samą konieczność zastosowania środka impregnującego do konkretnego rodzaju skóry.

Jaki preparat do impregnacji wybrać?

Masz do wyboru impregnat w wosku, kremie lub sprayu. Najprostszy w użytkowaniu impregnat do mokasynów męskich to aplikator z gąbką. Możesz zdecydować się na równie wygodny w użytkowaniu impregnat w sprayu. Buty skórzane można impregnować również za pomocą wosku lub kremu i miękkiej ściereczki.

Jak dbać o buty ze skóry? Postaw na prawidła!

Aby nienoszone koszule i garnitury nie gniotły się i nie deformowały, przechowuje się je na wieszakach. Z tego samego powodu nieużytkowane buty skórzane wymagają prawideł pełniących funkcję statecznej stopy. Dobrze napinają skórę i wypełniają buty, dzięki czemu skóra obuwia po użytkowaniu wraca do pierwotnego kształtu.

Czym czyścić buty ze skóry? Postaw na regularną pielęgnację!

Pamiętaj, że przy zabiegach pielęgnacyjnych butów skórzanych ważna jest regularność. Nie dopuść do tego, aby brud wgryzł się w skórę. Zawsze miej przy sobie ściereczkę, którą usuniesz nadmiar brudu, a następnie w domu dokładnie zajmij się zabrudzeniami, aby skutecznie je usunąć. Zanim przystąpisz do czyszczenia obuwia, określ, z jakiego materiału zostało ono wykonane. Różne rodzaje skór wymagają bowiem zastosowania innych produktów i metod czyszczenia.

Czym czyścić buty ze skóry licowej

Najprostsze do czyszczenia i pielęgnacji są buty ze skóry licowej, na przykład buty do garnituru lub skórzane sneakersy. Kurzu i błota z łatwością pozbędziesz się za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem. Następnym krokiem jest usuwanie zanieczyszczeń ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie. Zabieg ten można wykonać również przy pomocy renowatora. Do impregnowania butów ze skóry licowej najlepiej wybrać pastę w kolorze obuwia lub jeśli nie ma się pewności bezbarwną.

Czym czyścić buty ze skóry lakierowanej?

Tylko regularna pielęgnacja butów skórzanych lakierowanych przyniesie najlepsze rezultaty. Wycierając zabrudzenia tuż po ich pojawieniu się, zabezpieczysz skórę przed ścieraniem. Na rynku znajdziesz szeroki wybór specjalnych preparatów. Masz także do wyboru domowe sposoby. Użyj miękkiej flanelowej ściereczki i wody, którą możesz także zastąpić mlekiem. Po czyszczeniu na mokro przetrzyj buty na sucho. Kolejno przejdź do bardzo ważnego etapu pielęgnacji butów lakierowanych – polerowania specjalistycznym środkiem.

Lakierki mają tendencję do powstawania zarysowań. Z łatwością zamaskujesz je za pomocą specjalnych korektorów lub mazaków. Tak elegancko wypielęgnowane buty będą wspaniale korespondowały z każdym rodzajem spodni męskich.

Jak dbać o zamszowe buty?

Przed pierwszym użytkowaniem zamszowe obuwie należy zaimpregnować odpowiednim preparatem przeznaczonym do zamszu. Do czyszczenia warto używać specjalnej szczotki z wypustkami, które unoszą włosie i odświeżają wygląd skóry. Wszelkie zabrudzenia należy bezzwłocznie po pojawieniu się usunąć szczotką, a następnie umyć buty letnią wodą z delikatnym detergentem myjącym.

Buty zamszowe po osuszeniu miękkim ręcznikiem i całkowitym wyschnięciu należy ponownie poddać zabiegowi impregnacji. Zamszowe obuwie to idealne uzupełnienie casualowego garnituru męskiego. Niemniej jednak wyłącznie zadbane buty będą eleganckim dodatkiem. Aby zamszowe mokasyny, derby lub oksfordy zachowały pierwotny wygląd na lata, stosuj się do naszych wskazówek.

Podsumowanie artykułu

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej impregnacji odpowiednim preparatem przeznaczonym do konkretnego rodzaju skóry. Impregnowanie należy przeprowadzić również przed pierwszym użytkowaniem obuwia, a wszelkie zabrudzenia niezwłocznie usunąć.

Do każdego rodzaju skóry znajdziesz na rynku odpowiedni preparat do czyszczenia butów. Możesz także zdecydować się na domowe sposoby, na przykład ściereczkę flanelową zmoczoną w mleku, którą skutecznie odświeżysz wygląd zamszowego obuwia.

W tym celu zaopatrz się w specjalny korektor lub mazak przeznaczony do butów lakierowanych. Zatuszujesz nim wszelkie drobne uszkodzenia i zarysowania. Nie zapomnij o polerowaniu lakierków.