Idealne buty męskie do smokingu - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Smoking jest strojem niezwykle eleganckim, a jednocześnie bardzo oficjalnym, zakładanym jedynie na specjalne okazje. O ile w przypadku garniturów istnieje spora dowolność, jeżeli chodzi o dobór pozostałych elementów stylizacji, o tyle w przypadku smokingu zasady są dość sformalizowane. Dowiedz się, jakie buty do smokingu należy wybrać, aby stworzyć wieczorową stylizację o wyjątkowym charakterze.

Smoking – galowy strój o wyjątkowym charakterze

Współcześnie wielu mężczyzn uważa, iż elegancka marynarka i pasujące do niej spodnie to stój wystarczająco odświętny, pasujący na każdą formalną okazję. Owszem, porządny garnitur w uniwersalnym kolorze sprawdza się w wielu sytuacjach, jednak czasem warto sięgnąć po coś naprawdę wyjątkowego. Wieczorne przyjęcia, premiery w teatrze oraz śluby to okazje, których wagę można podkreślić także ubiorem. Wówczas najlepiej założyć smoking.

Czym właściwie jest smoking? To specjalny rodzaj garnituru o klasycznym, niezmieniającym się kroju. Marynarka smokingowa wyróżnia się ostrymi lub szalowymi klapami wykonanymi z satyny, natomiast spodnie wykończone są bocznym szwem obszytym satynowym lampasem. Wygląd dodatków, takich jak koszula czy buty męskie do smokingu, jest dość wyraźnie określony, a odstępstwa od tych zasad nie są mile widziane.

Zadbaj o dodatki, wybierz odpowiednie buty do smokingu

O efekcie, jaki udaje się osiągnąć za pomocą stroju, decydują szczegóły. Sam smoking jest strojem niezwykle eleganckim, ale by osiągnąć zamierzony rezultat, czyli wyjątkowo dobrze skomponowaną stylizację wieczorową, musisz pamiętać o dodatkach. Najważniejsza jest koszula, w przypadku smokingu musi być śnieżnobiała, kanony wykluczają inne kolory koszul. Najczęściej jest to koszula przeznaczona specjalnie do smokingu, wyróżniająca się listwą kryjącą guziki.

Drugim elementem stroju, na który każdy zwraca uwagę, są oczywiście buty do smokingu. Tu także nie ma miejsca na eksperymenty, istnieją bowiem ustalone od lat zasady, zgodnie, z którymi masz do wyboru dwa rodzaje butów: klasyczne oxfordy lub wyjątkowo ekskluzywne eskarpiny – szyte wyłącznie na zamówienie.

Drobiazgi, o których warto pamiętać

Skoro udało Ci się już znaleźć i dopasować elegancki smoking, koszulę oraz buty do smokingu, to teraz warto zadbać o drobiazgi. Dodatki, które będą stanowiły przysłowiową „kropkę nad i”, sprawiając, że będziesz wyglądał doskonale. Warto na przykład pamiętać o tym, że spodnie od smokingu nie mają szlufek na pasek. Dlatego zamiast klasycznego skórzanego paska zakłada się do nich specjalne szelki oraz pas smokingowy.

Ostatnim, co nie znaczy, że najmniej ważnym dodatkiem, jest mucha. Tak, smoking wymaga założenia do niego nie krawata, ale właśnie muchy i to takiej, którą należy samodzielnie zawiązać na szyi. Najbardziej klasyczna i uniwersalna będzie mucha w kolorze czarnym.

Wybierz buty pasujące idealnie do smokingu

Smoking, czyli specjalny garnitur zakładany na wyjątkowe wieczorowe okazje, najczęściej występuje w kolorze czarnym. To zdecydowanie zawęża możliwość wyboru, jeżeli chodzi o kolory butów. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie buty do czarnego smokingu powinieneś wybrać, to najprostsza odpowiedź brzmi: czarne! Oczywiście warto zwrócić uwagę także na fason i materiał, z jakiego są wykonane.

Buty do męskiego smokingu powinny być uszyte z naturalnej skóry. Najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym fasonem są oxfordy, czyli buty minimalistyczne, pozbawione ozdób. Klasyczne lakierowane buty prezentują się wyjątkowo szykownie. Jeżeli chcesz sięgnąć po inny fason, zwróć uwagę na to, aby ich noski były zaokrąglone, a obcas maksymalnie niski. Do butów smokingowych należy dobrać odpowiednie skarpety w kolorze spodni.

O czym musisz pamiętać, gdy wybierasz buty do smokingu?

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać gdy wybierasz buty do smokingu, jest to, że muszą one pasować do całości stylizacji, nie ma tu miejsca na ekstrawagancję. Zarówno buty, jak i pozostałe dodatki podlegają ściśle określonym zasadom, których nie warto łamać. Stosując się do klasycznych reguł, uda Ci się stworzyć wyjątkowo elegancką stylizację, którą zachwycisz otoczenie. Wspomnieliśmy o tym, że do smokingu doskonale będą pasowały lakierki, jednak jeżeli nie do końca lubisz takie wykończenie obuwia, możesz pozostać przy klasycznej skórze licowej. Jednak powinna być ona wypolerowana na wysoki połysk, dotyczy to zwłaszcza czubków butów.

Efekt lustrzanego blasku uda się osiągnąć dzięki nałożeniu kilku warstw specjalnego wosku obuwniczego i cierpliwego polerowania. Jest to dość mozolna czynność, ale efekt będzie zdecydowanie wart zachodu. Pięknie wyglądające buty staną się doskonałym uzupełnieniem smokingu, który założysz na szczególnie ważną dla Ciebie okazję.

Podsumowanie artykułu

Teoretycznie nie, ale w praktyce warto zapoznać się z panującymi zasadami, dzięki temu uda Ci się wybrać buty, które będą idealnym uzupełnieniem smokingu i stworzą z nim wyjątkowo udaną stylizację.

Smoking zakładany jest zwykle na bardzo formalne okazje, a te rządzą się specjalnymi prawami. Jeżeli nie chcesz popełnić modowego faux-pas, wybierz buty w klasycznym odcieniu pasującym do reszty garderoby.

Czarne – tak, mokasyny – nie. Czarne mokasyny można uznać za dość eleganckie obuwie, ale nie należy zakładać ich do smokingu. Jest to strój wieczorowy wymagający odpowiedniego obuwia, najlepiej skórzanego.