Gdzie wypada chodzić w klapkach?

Co przychodzi nam jako pierwsze na myśl mówiąc "klapki"? Na pewno skojarzeniem będzie basen i inne tego typu miejsca publiczne.

Mężczyzna w klapkach

Ile to razy przecież byliśmy przestrzegani przez naszych rodziców, aby tam nosić ze względów higienicznych ten rodzaj obuwia. Na pewno jak różne kąpieliska, to i plaża. Przecież tam także powinniśmy chronić się od różnego rodzaju zanieczyszczeń, zwłaszcza fizycznych. Na końcu pewnie przyjdą nam do głowy klapki, jako rodzaj kapci domowych. W takim razie pada pytanie: czy jest to obuwie przeznaczone jedynie na te konkretne sytuacje? Do czego można je dopasować tak, ażeby ich założenie nie było modowym faux pas, a także jak wybrać idealne klapki, które będą nam odpowiadać oraz czy klapki będą pasować w garderobie nowoczesnego, stylowego mężczyzny. Na te i inne pytania znajdziecie państwo odpowiedź poniżej.

Do czego pasują klapki?

Na początku warto sobie przedstawić jedną rzecz, że wyróżnić można klapki eleganckie oraz tzw. sportowe, czyli na gumowej podeszwie lub innymi gumowymi elementami. Mężczyzna będący na bieżąco z obecnymi trendami w bardzo prosty sposób będzie mógł te typy popularnego, lecz niedocenianego obuwia, spasować z resztą ubrania wierzchniego. Na pewno ten rodzaj znajdzie swoje przeznaczenie na basenach czy w innych podobnych miejscach pożyteczności publicznej. Tam, gdzie mają one spełniać swoją rolę, chroniąc naszą stopę od zanieczyszczeń w tego rodzaju zawilgoconych miejscach, będą ją pełnić idealnie. Jednocześnie klapki sportowe np. "japonki" można dopasować do chociażby luźnego, weekendowego outfitu, chociażby na nadmorskich wakacjach lub popołudnia w ogródku.

Odnosząc się jednakże do klapek eleganckich, to już na wstępie należy odrzucić chęć dobrania ich do garnituru! Ubierając je, trzeba mieć ponadto na uwadze z jakiego materiału są wykonane. Klapki skórzane będą pasować do chociażby spodni typu chinos lub z materiałów naturalnych jak np. len. Wiele z nich ma także paski, które regulując, można obuwie dopasować do stopy w taki sposób, aby jak najlepiej się jej trzymając, dawały najwyższy komfort noszenia. 

Należy również dodać, że klapki należy nosić na gołą nogę. Założenie do nich skarpetki byłoby nie tylko niewygodne i bez sensu, ale także popełnilibyśmy faux pas tak, jak w przypadku dobrania tej samej części garderoby do sandałów.

Klapki BUNN000062

Czy klapki są nieeleganckie?

W tym wypadku można powiedzieć, że i tak, i nie. Wszystko zdecydowanie zależy od okazji oraz od stopnia formalności obuwia. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że człowieka najprościej ocenić po butach. Zdecydowanie zakładając japonki męskie idąc na randkę nie okażemy tym szacunku drugiej osobie. Wręcz przeciwnie, może sobie ona pomyśleć, że nie traktujemy jej poważnie, a sami jesteśmy aż nazbyt wyluzowani. Z drugiej strony, w momencie wdziania bardziej formalnych klapek ze skóry do garnituru moglibyśmy wywołać niemałe poruszenie na imprezie weselnej, a na pewno nie raz bylibyśmy w obiektywie zatrudnionego tam fotografa poprzez nasz awangardowy ubiór. Zatem mając powyższe na przykładzie, to czy i w jaki sposób można uznać klapki za eleganckie obuwie? Wystarczy ze smakiem dobrać wszystkie części garderoby tak, aby możliwie jak najlepiej wszystko by się ze sobą komponowało. Jak w powyższym przykładzie, idąc na randkę, raczej można byłoby dobrać do siebie skórzane klapki do "chinosów"  i np. koszuli, która nie jest ani zbyt elegancka, ani zbyt luźna. Przy tym możemy się w naprawdę bardzo elegancki sposób prezentować nawet mimo faktu, posiadania na nogach klapek. Jednak tu też na zmianę odbioru będzie wpływać fakt materiału, z jakiego zostały one wykonane. 

W jakich sytuacjach można nosić klapki?

Tak jak wcześniej rozważaliśmy, klapek na pewno nie założymy w sytuacjach, kiedy jest wymagane pełne obuwie ze względu na oficjalność sytuacji. Tutaj należy po raz kolejny rozbić klapki na dwuosiowy podział "sportowych" i tych eleganckich:

  • klapki sportowe możemy ubrać, wybierając się na basen, plaże, niezobowiązujące spotkanie w gronie rodziny lub znajomych. W skrócie tam, gdzie nie ma specjalnego nacisku na wygląd zewnętrzny;
  • klapki eleganckie powinniśmy założyć wtedy, gdy chcemy połączyć wygodę z dobrym wyglądem. Będzie to, chociażby przytoczona wcześniej randka bądź wyjście na miasto, kiedy zależy nam na prezencji.

Jakie klapki wybrać?

Wszystko zależy tu od sytuacji, w jakiej wyboru dokonujemy. Jeśli chcemy traktować je jako zamiennik sandałów i często w nich się przemieszczać to najlepiej będzie wybrać te, które wykonano ze skóry. Będą mieć one elegancki, nierzucający się w oczy wygląd, a jednocześnie zachowamy wygodę.

Jeżeli jednak mają one służyć jedynie do wizyt na basenie lub użytku domowego, lepiej dokonać zakupu klapek sportowych, których gumowe wykonanie powinno w tych warunkach wytrzymać dłużej to użytkowanie.

 

Na pewno wybierając ten rodzaj obuwia, należy kierować się tym, w jakich warunkach mają być one użytkowane. Należy także pamiętać o zasadach, które towarzyszą ich noszeniu i odpowiednim dobieraniu reszty ubrania tak, aby wszystko się ze sobą zgodnie komponowało. Ponadto są one idealną alternatywą dla sandałów, jednocześnie będąc od nich wygodniejszymi i lepiej wyglądającymi na stopie.