​Jak fachowo dobrać krawat do koszuli?

Prawidłowo dopasowany krawat stanowi doskonałe uzupełnienie eleganckiej stylizacji. Jego wybór jest dla Ciebie niemałym wyzwaniem? Sprawdź, jakie krawaty Giacomo Conti przygotowaliśmy.

bordowy krawat do szarego garnituru

Na rynku mody męskiej wciąż pojawiają się nowe rozwiązania. W ofercie można znaleźć krawaty ozdobione kolorowymi kwiatami, paskami, rombami, kropkami, postaciami związanymi z popkulturą, a nawet replikami dzieł sztuki, charakteryzujące przede wszystkim krawaty młodzieżowe.

Prawidłowo dopasowany krawat stanowi doskonałe uzupełnienie eleganckiej stylizacji. Jego wybór jest dla Ciebie niemałym wyzwaniem? Sprawdź, jakie krawaty męskie z oferty Giacomo Conti przygotowaliśmy.


Dobierając krawat należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach

 

WZÓR KRAWATA

  • Im drobniejszy i bardziej stonowany print na krawacie, tym jest on bardziej elegancki

KRAWAT A KOSZULA

  • Im większy kontrast pomiędzy koszulą a krawatem, tym zestaw jest bardziej formalny
  • Ten dodatek zakłada się tylko i wyłącznie do koszul w długim rękawem.
  • Przy doborze krawata punktem wyjścia zawsze jest kolor koszuli i garnituru, a także ich faktura.
  • Krawat powinien być zawsze ciemniejszy niż koszula

SZEROKOŚĆ KRAWATA

  • Szerokość krawata powinna być jak najbardziej zbliżona do szerokości klap marynarki, pozwoli to uniknąć zaburzenia harmonii całej kompozycji. Jeśli klapy marynarki nie są szerokie należy wybierać krawaty wąskie i odwrotnie.

KRAWAT A SMOKING

  • Stylizację składającą się ze smokingu nigdy nie uzupełniamy krawatem.

Koło Barw

Jeśli masz problem z dobraniem odpowiednich kolorów, pomóc może Ci koło barw, które przedstawia wizualizację każdego odcienia. W zależności od ich położenia możemy wyróżnić trzy grupy kolorów:
  • Monochromatyczne, czyli różne odcienie tego samego koloru,
  • Pokrewne, czyli takie, które są reprezentowane przez sąsiadujące ze sobą pola na kole,
  • Uzupełniające, te, które położone są na kole naprzeciwko siebie
 
koło barw
Dzięki zastosowaniu koła barw możemy dobrać odpowiednie kolory do stylizacji nie bojąc się popełnienia modowego faux pas.

Krawat do białej koszuli

Biała koszula nie ogranicza Cię w wyborze krawata, możesz ją połączyć z niemalże wszystkimi odcieniami i wzorami. Jeżeli chcesz ciekawie dobrać krawat do koszuli, zadbaj o to by był pełny charakteru - wyrażony żywym kolorem, nietuzinkową teksturą lub wzorem.

krawat do białej koszulikrawat do białej koszuli

Krawat do niebieskiej i różowej koszuli

Przy doborze krawata do niebieskiej lub różowej koszuli kieruj się kreatywnością, dzięki temu pokażesz swoją odważną naturę, a Twoja stylizacja stanie się ciekawsza.

Jasnoniebieskie koszule:

Do jasnoniebieskiej koszuli dopasuj krawat o ciemniejszym odcieniu, ozdobiony printami lub taki ze stylową fakturą. Idealnym wyborem będzie na przykład granatowy krawat męski
Pomarańcz, jest kolorem doskonale podkreślającym błękit. Szczególnie dobrym wyborem będzie pomarańczowy krawat w delikatny wzór.
Dobrze jest poeksperymentować z kolorem turkusowym. Wyrazisty odcień krawata zaakcentuje Twoje poczucie estetyki i sprawi, że kreacja nabierze charakteru. Wybierz turkusowy krawat z wysokogatunkowej mikrofibry.
Żółty i czerwony są kolorami kontrastującymi, dlatego w połączeniu z jasnoniebieską koszulą będą strzałem w dziesiątkę. Sprawdź ekstrawagancki żółty krawat z mikrofibry lub czerwony krawat męski.
bordowy krawatkrawat w mikrowzór

Jasnoróżowe koszule:

Purpura i fiolet są bardzo odważnymi propozycjami. Jednak w połączeniu z różową koszulą stanowić będą perfekcyjny zestaw. Wybór krawata w którymkolwiek z tych odcieni będzie strzałem w dziesiątkę.
krawat do różowej koszuliczerwony krawat
Jednakże nadal wiele osób wybiera bezpieczniejsze połączenie, zgodnie twierdząc, że nic nie współgra lepiej z różową koszulą, niż elegancki granat.

Krawat do koszuli w paski

Jeśli jesteś fanem koszul w paski nie musisz rezygnować z krawatów pozbawionych wzorów. Dodatek ten może być bowiem kombinacją kolorów podobnych, kontrastowych lub uzupełniających. Jeżeli kusi Cię połączenia printów, to powinieneś zapamiętać – różnica między rozmiarem wzorów, które ze sobą łączysz powinna być zawsze zachowana.
Jeżeli wybierasz koszulę w drobne paski, to powinieneś połączyć ją z krawatem o większych wzorach. Jednakże koszule w szersze pasy, powinny być zestawione z krawatem o mniejszym, ale bardziej skomplikowanym wzorze.

Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale nie musisz unikać połączenie pasków z paskami. Pamiętaj tylko, że musi być między nimi zachowana dysproporcja rozmiaru. Dobrze jest też zmienić orientacje pasków na krawacie w stosunku do tych na koszuli – na przykład wybierając krawat w poziome lub skośne prążki.

Paski pasują także do kropek oraz geometrycznych wzorów. Wszystko zależy od Twojego poczucia estetyki oraz preferencji. Pamiętaj, że nie każda propozycja będzie dla Ciebie, ponieważ wiele zależy od Twojej sylwetki, czy stylu. Nie zrażaj się więc, gdy od razu nie otrzymasz zamierzonego efektu – metodą prób i błędów dojdziesz do swojego wymarzonego stylu, który wzbudzi zachwyt wśród Twojego otoczenia.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Czytaj także: Wybór krawata, a kolor garnituru. Jak to połączyć?