4 rady, które pozwolą przedłużyć żywotność garnituru

​Jak dbać o garnitur, aby posłużył przez wiele lat?

pranie garnituru

Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie choć jeden komplet składający się z eleganckiej marynarki oraz spodni. Niejednokrotnie zdarza się tak, że pierwszy, zakupiony na wyjątkową okazję garnitur służy panom przez wiele lat. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że sylwetka nie zmienia się od momentu zakupu, a fason jest na tyle uniwersalny, że nie odstaje od panujących trendów. Pamiętaj jednak, że modowej wpadki unikniesz tylko i wyłącznie wtedy, gdy garnitur będzie utrzymany w nienagannym stanie, bowiem nawet najmodniejsze i najdroższe garnitury Giacomo Conti mogą ulec zniszczeniu.
 

Jak więc zadbać o tę część naszej garderoby?

Spośród całości dbania o garnitur wybraliśmy cztery aspekty, naszym zdaniem najważniejsze, na które najlepiej zwrócić uwagę, oto one: 

 

1. JAK PRASOWAĆ GARNITUR?

 • Zanim odwiesisz marynarkę do swojej szafy powinieneś ją wyszczotkować szczotką do ubrań, najlepiej o naturalnym włosiu. Dzięki temu odświeżysz kolor tkaniny i usuniesz większość pyłków. Należy z kolei uważać na rolki do czyszczenia ubrań, bo mogą zostawić ślady od kleju.
 • Małe zagniecenia na płaskich powierzchniach można spokojnie wyprasować. Na ubraniu połóż bawełniany, lekko wilgotny ręcznik. Dzięki temu unikniesz wyświecenia materiału. W tym wypadku świetnie radzi sobie też stacja parowa, używana na wiszącym ubraniu. Brak nacisku sprawia, że jest to w pełni bezpieczne dla marynarki, a para dobrze radzi sobie z zagnieceniami (w mniejszym stopniu z zagnieceniami poradzi sobie też para z gorącego prysznica)
 • W przypadku poważniejszych zagnieceń i wszelkich plam należy już oddać ubranie do pralni chemicznej.
 

2. JAK PRZECHOWYWAĆ GARNITUR?

 • Najwięcej czasu garnitury i marynarki spędzają jednak w szafie i to właśnie tam mogą z czasem się nieestetycznie zniekształcić. Oto jak temu zapobiec:
 • Po ściągnięciu garnituru, należy go od razu odwiesić na wieszak (staraj się nie wieszać marynarki na haczyku, ponieważ może to powodować mocne wyciągnięcie tkaniny przy karczku, w miejscu wszycia zawieszki).
 • Pamiętaj, żeby nie wieszać marynarki na cienkich, koszulowych wieszakach, niezależnie od tego, czy są wykonane z metalu, plastiku czy drewna, powodują  odkształcenia oraz powstawanie wybrzuszeń. Do marynarki najlepiej sprawdzą się wieszaki o szerokich ramionach, które imitują ramiona człowieka.
 • Wieszaki należy wybierać przy uwzględnieniu jego długości, bowiem jeśli wieszak jest zbyt długi, wówczas będzie wypychał rękawy marynarki, a zbyt krótki egzemplarz odznaczy się na ramionach.
 • Spodnie z kantem składaj wzdłuż kantu. Możesz je odwieszać na specjalne wieszaki z klamrami, przekładać przez poprzeczkę lub złożyć na dwa albo trzy razy, odkładać na półkę.
 • Jeśli wiesz, że nie będziesz nosił któregoś garnituru przed dłuższy czas, sprawdzi się wygodny pokrowiec na garnitur, dzięki temu ochronisz przed kurzem.
 Garnitur ślubny

3. JAK DBAĆ O GARNITUR W PODRÓŻY?

 • Podczas dłużej podróży samochodem ze względów komfortu oraz estetycznych należy zdjąć marynarkę. Wieszanie na haczyku przy tylnym siedzeniu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ tkanina może się wyciągnąć. Najlepszym rozwiązaniem będzie odłożenie jej na tylne siedzenie lub do bagażnika. Dobrym rozwiązaniem jest specjalny wieszak na marynarkę, montowany za zagłówkiem kierowcy.
 • Nawet niosąc garnitur do pralni, wkładaj go do pokrowca
 • Pakując garnitur do walizki, czy torby podróżnej złóż marynarkę tak, żeby nic jej się nie stało i żeby nic jej nie przygniatało.
 Granatowy Garnitur

4. JAK PRAĆ GARNITUR?

Pranie w pralce nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ większość garniturów wymaga specjalistycznego czyszczenia w pralni i nie należy ryzykować samodzielnego prania w domu. Niedostosowanie się do poleceń producenta może grozić deformacją garnituru, dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać metkę dołączoną do odzieży. Są także produkty stworzone z niewymagającej (jeśli chodzi o sposób prania) tkaniny, na przykład garnitur z wysokiej jakości lnu jak model GXN Leonardo. Lniane produkty charakteryzują się tym, że po praniu wyglądają, jak nowe, dlatego wystarczy wrzucić je do pralki, ustawić na delikatny program i voilà.
Lniany Garnitur
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Czytaj także - Rodzaje tkanin i ich znaczenie w garniturze