Poznaj rodzaje modnej kraty!

Już od kilku sezonów krata wraca na wybiegi mody w różnych formach. Od klasycznej szkockiej kraty, przez pepitkę po windowpane. Poznaj 7 rodzajów krat!

1. Gingham (Vichy)


Wzór ten występuje pod dwiema nazwami – od słowa „gengang” oznaczającego pasiasty wzór oraz od  francuskiej miejscowości Vichy, w której tkano materiały na ten oryginalny wzór. Kratka Gingham  łączy w sobie dwa kolory- biel oraz dowolny inny kolor, który może wybrzmieć na tle bieli. Najczęściej wykorzystywany jest do koszul, krawatów oraz poszetek.

koszula w kratę

 

2. Tartan


Nazywany też szkocką kratą. Wzór składający się z regularnie rozstawionych, przecinających się linii, tworzących kraciasty wzór. Kiedyś występował wyłącznie na wełnianych kiltach i pledach jako okrycie szkockich wojów. Dziś to fantastyczny wzór w wielu gamach kolorystycznych, wykorzystywany do produkcji koszul, marynarek, garniturów.
garnitur w kratę tartan

3. Windowpane


Wyraźny wzór kraty okiennej tworzą dość szeroko rozstawione, przecinające się pod kątem prostym paski. Przez lata niedoceniany, obecnie przeżywa swój renesans. Stał się atrybutem pewnych siebie, świadomych modowo mężczyzn. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych. 

4. Tattersall

Wzór tworzą krzyżowo rozstawione pasy, występujące w dwóch różnych kolorach, najczęściej na białym bądź kremowym tle. Nazwa pochodzi od osiemnastowiecznego konnego targu w mieście Tattersalls, gdzie sprzedawano przyozdobione tym wzorem koce.
Wzór jest na tyle niepowtarzalny, że z pewnością wyróżni każdą stylizację.

5. Madras

Nazwa wzoru pochodzi od indyjskiego miasta Ćennaj, które od nazwy założyciela zwane jest także Madras. Od klasycznego tartanu odróżnia go to, że zdobi najczęściej lekkie tkaniny które służą do produkcji koszul, spodni, krawatów, poszetek i chusteczek do nosa. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych.

6. Shepherd’s Check (Border Tartan)

Wzór składa się z przenikających się jasnych i ciemnych kwadratowych pól, wytworzonych w wyniku ukośnego tkania. W przeszłości. Białą lub kremową część przędzy stanowiła niebarwiona wełna z białych owiec, podczas gdy ciemną pozyskiwano z owiec czarnych. Tkaninę wykorzystywano do sytuacji które wymagały kamuflażu. Dziś to fantastyczny wzór wykorzystywany do produkcji ubrań.
 

7. Houndstooth (pepita)

Wzór znany nam przede wszystkim dzięki Coco Chanel. Uzyskiwany jest poprzez pokrycie płaszczyzny wielokątami które przylegają, ale nie zachodzą na siebie. Zazwyczaj występuje w biało-czarnej wersji, która fantastycznie dodaje charakteru wielu stylizacjom.
 

8. Glencheck (Krata Księcia Walii)

Wzór, po raz pierwszy pojawił się na amerykańskich salonach dzięki księciu Windsoru oraz królowi Edwardowi VIII. Stał się powszechny wśród codziennych i eleganckich stylizacji. Rozpoznać go można po kwadratowych kafelkach, które powstały z trzech rodzajów kraciastych czarno-białych mikrowzorów. Obecnie stosowany jest do koszulowych, bawełnianych tkanin i akcesoryjnych jedwabiów.